Další epizodu podcastu Kondice, si pusťte TADY:

Přestože máte pocit, že se lidé kolem vás hýbou, nemusí tomu tak u většiny z nás být. Možná je to tím, že se pohybujete pouze ve své bublině. "Jestliže žijete zdravě, jste v Čechách v partě nebo ve skupině lidí spíš výjimkou. My se snažíme to změnit. Chceme dosáhnout toho, aby žít zdravě bylo normální," říká v podcastu časopisu Kondice Štefan Blahovec, CEO největší sítě fitness center u nás, která nesou název FORM FACTORY.

Štefana Blahovce zaujal průzkum společnosti Deloitte podle nějž se pravidelně hýbe jen 20 % Čechů. Výsledky průzkumu jsou pro něj v jeho práci velkou motivací. "V rámci zemí Evropské Unie je za námi, pokud jde o pravidelné pohybové aktivity už jen Bulharsko a Rumunsko. Nejlépe jsou na tom skandinávské země, kde se pohybu pravidelně věnuje 60–70 % obyvatel. Pohyb je běžnou součástí jejich dne. V Čechách i na Slovensku bychom se měli nechat motivovat těmi lepšími, snažit se jim přiblížit, a nezůstávat pozadu," vysvětluje.

Mrzí mě dětská obezita

Uvádí se, že až 50 % Čechů má nějakou formu nadváhy až obezity. S covidovým obdobím, kdy byl výrazně omezen náš pohyb, bohužel vzrostl i počet dětí s nadváhou. "Dětská obezita mě mrzí nejvíce. Rodiče si neuvědomují, že své děti dobrovolně vystavují posměškům až šikaně. Přitom děti za svoji nadváhu často nemohou. Vše totiž začíná doma. Děti zrcadlí, to, co vidí. Jestliže dítě vidí jíst rodiče nezdravou večeři, ke které si dají pivo nebo víno a brambůrky..., jaký tyto děti mohou mít vzor?" Zamýšlí se Blahovec. Podle šéfa sítě fitness center je důležité, aby se děti o tom, co je to zdravý životní styl učili i ve škole. Právě to by mohlo pomoci těm, jež nemají správný podnět od rodičů. "Z mého pohledu se děti často učí věci, které pro život vůbec nepotřebují. Povědomí o tom, co je dobré pro naše tělo je malá. Potřebujeme vychovat vědomé lidi 21. století, kteří se budou zajímat o svůj zdravotní stav a přizpůsobovat tomu svůj životní styl." dodává.

Body quocient a body inteligence

Ve Factory Form pracují s výrazy jako je body quocient a body inteligence. Snaží se tak zvýšit povědomí o našem těle. "Je s podivem, jak málo toho o sobě víme. Řekl bych, že osm lidí z deseti vůbec netuší, kolik váží a jaké mají procento tělesného tuku. Víme toho hodně o tom, co se děje ve světě a kolem nás, ale o tom, co potřebuje naše tělo nevíme skoro nic. Přitom s naším tělem každý den vstáváme i usínáme," vysvětluje Blahovec. Abychom si jednoduše ověřili, co jsme sami ochotni pro své zdraví udělat, doporučuje šéf sítě fitness center položit si dvě jednoduché otázky: "Jste schopní udělat každý den deset dřepů?" a "Jste ochotní je dělat každý den?".

Kolik jsme ochotni "utratit" za svoje zdraví?

V Čechách stále převládá mýtus, že chodit do fitka je drahé. Mnoho lidí si proto řekne, že radši půjdou na vycházku se psem, zaběhat si nebo budou cvičit doma a ušetří tak peníze. Potíž je v tom, že na pohybovou aktivitu si pak čas vůbec nenajdeme. Přitom permanentka do fitness centra s pravidelnými skupinovými hodinami, které nám přinášejí radost nebo cvičení s trenérem by tento problém mohly vyřešit. "Vysoké procento lidí je ochotno dát měsíčně až několik tisíc korun za cigarety nebo pravidelné popíjení dobrého vína… Jsme ochotni utratit spoustu peněz za něco, co vlastně vůbec nepotřebujeme, a navíc to pro nás není ani zdravé. Na druhou stranu přemýšlíme, zda chodit do fitka není příliš drahé, přitom každá investice do našeho zdraví je dobrá teď a určitě se vyplatí i do budoucna," podotýká Štefan Blahovec.

Více se dozvíte v podcastu: NIKOMU NEUŠKODÍ, KDYŽ SE BUDE CÍTIT LÉPE

Zdroje: