Další epizodu podcastu Kondice, si pusťte TADY:

Motivace k tomu, abychom se pravidelně hýbali může být u každého jiná nejen podle toho, jak jsme mladí nebo staří, ale liší se i podle pohlaví. "Stává se, že muž se ocitne v pozici „first respondera“, kdy potřebuje někoho nebo něco zvednout, například při zavalení těžkým břemenem. V tu chvíli potřebuje sílu. Bez ní nemůže pomoci, když je to třeba. Sílu bez pravidelného tréninku nezískáte," vysvětluje Štefan Blahovec, ředitel Form Factory, největší sítě mass fitness center u nás v podcastu časopisu Kondice.

Přirozená síla se vytrácí

Podle něj se dnes většinou živíme hlavou, takže sílu, kterou naši předci přirozeně získávali díky tvrdé fyzické práci postrádáme. "Fitness je výbornou alternativou, jak si tuto práci můžeme nasimulovat. Přitom nemusíme zvedat jen činky, ale zvolit si aktivitu, která nás skutečně baví. I když je budování svalové hmoty stále populární, důležitá je právě síla a tu si můžeme natrénovat i pomocí jiných cvičení, než je zvedání činek. Kruhový trénink nebo BodyCombat," vysvětluje Štefan Blahovec.

Síla je podle něj důležitá i pro ženy, protože pokud jsme my ženy fyzicky silné, vypadáme lépe a vyšší je také naše sebevědomí. Přitom nemusíme mít zrovna svaly jako Arnold Schwarzenegger. "Ženy chtějí především dobře vypadat a cítit se ve svém těle dobře. Do našich fitness center jich chodí o něco méně než mužů. Je to tím, že na ně společnost zhruba do 40 let klade vysoké nároky. Vychovávají nám děti, starají se o rodinný krb a k tomu ještě chodí do práce. Pro nás muže je o dost snazší najít si po práci čas na cvičení. V tom to máme oproti nim o dost jednoduší," zamýšlí se Blahovec. Ženy jsou podle něj více sociálně orientované, takže navštěvují hlavně skupinové lekce ideálně ve dvojici až ve trojici. Najdou si tak čas na kamarádku a zároveň dělají něco pro svoje zdraví.

Střední věk je obdobím výzev

Motivací proč se pravidelně věnovat ve středním věku pohybu může být nejen zlepšení fyzické kondice a udržení váhy na uzdě, ale také minimalizace stresu a pocitů úzkosti. "Ve středním věku čelíme největším výzvám. Ať už je to budování rodiny nebo kariéry. Jsme velmi časově zaneprázdněni, zažíváme stresové situace a napětí. Naše těla by měla být na tento stres připravená a umět s ním pracovat. Cvičení nebo pravidelný pohyb obecně nám s tímto může pomoci. Pohyb nám umožní na chvíli utéct z každodenní reality. Hněv a stres můžeme například vyboxovat do pytle nebo vyběhat. Bez stresu se nám bude lépe spát a naše tělo si více odpočine," dodává Štefan Blahovec.

Prevence obezity

Pro mnohé z nás je tou správnou motivací proč se hýbat strach z nadváhy nebo obezity. Média v tomto roce uvedla, že průměrný Čech trpí nadváhou a málo se hýbe a každý pátý z nás je obézní. Přitom víme, že obezita je spojena s vyšším rizikem civilizačních onemocněních jako je cukrovka druhého typu nebo kardiovaskulární onemocnění. "Zapomínáme na to, že obezita je nemoc a toto vážné téma zlehčujeme. Často mluvíme povrchně pouze o fyzické podobě našich těl, ale jde především o naše celkové zdraví. Byl bych rád, kdyby lidé více přemýšleli o tom, že ačkoliv se dnes se svojí například třicetikilovou nadváhou mohou cítit jakž takž dobře, za třicet let již s touto nadváhou pocítí přetížené klouby nebo příliš namáhané srdce," zamýšlí se Blahovec. Chybu vidí v tom, že stále čekáme na podnět zvenčí, například až dostaneme permanentku od zaměstnavatele. „Když budu cvičit, nebude díky cvičení zdravější zaměstnavatel, ale já. Proto by prvotní podnět měl vycházet vždy od nás," zakončuje toto téma Štefan Blahovec, který každé ráno začíná hodinovým tréninkem v jednom z fitness center FORM FACTORY.

Více zajímavého nejen o obezitě, ale i o pohledu Štefana Blahovce na často diskutovaná témata jako jsou body shaming nebo body positivity se dozvíte v podcastu: NIKOMU NEUŠKODÍ, KDYŽ SE BUDE CÍTIT LÉPE

Zdroje: