Zima o sobě dává hlasitě vědět nejen chladným počasím, ale i závějemi sněhu. Právě zima je podle Šimona Cipra pro pejsky ideálním ročním obdobím. Mají totiž problém s přehříváním se a v zimě jim tato potíž opravdu nehrozí.

Vyrazte na túru

Pod slovem „túra“ si můžeme představit každý jinak dlouhou akci. Pro někoho je to dvouhodinová procházka a pro někoho půldenní až celodenní výlet v horách. Jestliže plánujete delší variantu a chcete, aby vám dělal společnost váš psí kamarád, není radno některé věci podceňovat.

Pitný režim vašeho psa je základ

Stejně jako u lidí platí i pro pejsky, že pro fyzický výkon by měli být důkladně hydratováni. "Nebojte se doplňování tekutin. Pokud psa dobře zavodníte, nehrozí mu při fyzickém výkonu křeče a vydrží vám pracovat mnohem déle. Obecně platí, že na kilo hmotnosti psa připadá 15 ml vody, takže třicetikilový pes by měl vypít 450–500 ml vody. A pozor, důležité je s pitným režimem začít už den před plánovaným výletem," upozorňuje Šimon Cipro. Aby pes vodu vůbec vypil, je dobré mu ji "ochutit". V opačném případě mu těžko vysvětlíte, že ho druhý den čeká náročný výkon, a proto by bylo dobré se pořádně zavodnit. Šimon Cipro doporučuje do vody přidat energetický nápoj ve formě prášku, případně ve vodě rozmíchat konzervu, kterou má rád. Řešením mohou být i ve vodě rozmočené piškoty. "Jestliže se vám povede psa tímto způsobem zavodnit už den před túrou, nebude následující den strádat, i kdyby přístup k vodě byl složitější," dodává Cipro.

I psi potřebují svačinkuV chladném zimním počasí musí pes vydat spoustu energie, aby si udržel svoji komfortní teplotu, takže je potřeba ji průběžně doplňovat. "Doplňování energie v zimě je pro psa velmi důležité. Na celodenní výlet byste pro svého psího miláčka měli počítat se dvěma až třemi svačinkami. Klasici inspirovaní Eskymáky používají jako zdroj energie tuk v podobě nesoleného sádla. Dnes už není potřeba si s sebou nosit kostku nebo sklenici sádla v batohu, existují daleko pohodlnější přípravky, které vašemu pejskovi doplní energii, tak aby při túře nestrádal," vysvětluje Cipro. Skvělým zdrojem energie může být podle něj energetický nápoj s obsahem cukrů a tuku v podobě sušeného lososového oleje. Přípravky se většinou rozmíchávají ve vodě, takže pes jeho požitím doplní nejen energii, ale i tekutiny.

Pozor na "sugar snow" a zmrazky na packách

Jakkoliv se vám mohou zdát psí botičky směšné nebo nepotřebné, mohou vašeho psa uchránit před nepříjemnými zraněními. Na příklad v severských zemích jsou psí botičky zcela běžné. Při zimních sportech tam psa bez botiček neuvidíte. "Pro psí tlapky jsou nebezpečné některé druhy sněhu například měkký sníh, který se psům lepí mezi prsty, kde následně tvoří zmrazky. Pro psi jsou zmrazky bolestivé, takže si je vykousávají často až do krve. Sněhové koule se tvoří nejvíce psům, jež mají mezi prsty dlouhé chlupy. Řešením je chlupy vystříhat malými nůžtičkami nebo nasadit psí botičky," upozorňuje Cipro.

Další typ sněhu, který může psím tlapkám vadit je tzv. "sugar snow". "Je to hrubozrnný, sypký sníh navenek vypadající celkem neškodně. Představte si pohyb psa. Při běhu se psovi roztahuje packa. Jakmile dopadne packa na zem nabere si do ní sníh a v pacce ho zmáčkne. Za velmi krátkou dobu se mu na pacce udělají boláky, které na první pohled nejsou viditelné. To, že je váš pes zraněný si všimnete až podle červených stopách na sněhu. Při důkladné prohlídce packy pak uvidíte podélné praskliny, které vašeho pejska velmi bolí. Bohužel se špatně hojí. Úplné zacelení prasklin může trvat až 14 dní," dodává Cipro. Podle něj jsou psí botičky vyrobené z velmi tenkého materiálu a psům při pohybu vůbec nevadí. Snadno si na ně zvyknou. "Když už je svému psovi nechcete nasadit preventivně, vezměte si je alespoň s sebou do batohu. Je to určitě lepší než riskovat poraněné tlapky vašeho psího kámoše uprostřed túry," uzavírá Cipro.

Pokud se chcete dozvědět více, například i o tom, zda váš pes potřebuje oblečení, poslechněte si podcast: Na hory se psem.

Zdroj:

Autorský podcast časopisu Kondice

www.behejsepsem.cz