PŘÍPRAVA NA ZÁVOD ZAČÍNÁ DEN I DVA PŘEDEM

Nejméně den před závodem bychom měli vypít dostatek tekutin, abychom byli předzásobeni a neutrpěli „výdejový šok“. Vhodné jsou nápoje s dostatkem minerálů, které mohou pomoci zabránit křečím. Stejně tak je to i s jídlem. Naše tělo potřebuje naplnit zásoby svalového glykogenu ideálně konzumací jídla bohatým na komplexní sacharidy. Důležitý je i kvalitní a dostatečně dlouhý spánek, který nám zajistí dobrou regeneraci a tím i přípravu na závod.

LYŽE

Vyberte si lyže, na které jste zvyklí a nechte si je namazat od odborníků. Sice to stojí nějaké peníze, ale pokud si chcete závod užít, vyplatí se do "mázy" investovat. Pokud nejste vyloženě odborník na mazání, je větší pravděpodobnost, že se jim příprava lyží povede lépe než vám. Navíc vám to "ušetří nervy". Lyže si stačí v den závodu pouze vyzvednout a přijít s s nimi včas na start.

VÝŽIVA

Připravte si bidon s teplým iontovým nápojem, kterým doplníte minerály ztracené potem. Vyplatí se přibalit si do bidonu i gel nebo energetickou tyčinku. Pití, gel i tyčinku je dobré si předem vyzkoušet, abyste věděli, že vám budou opravdu chutnat. Obecně platí pravidlo: nikdy při závodu nepoužívejte nic, co nemáte předem vyzkoušené na vlastní kůži. Platí to o jídle, pití i oblečení. Takže posnídejte to, o čem víte, že vám dělá dobře. Pro někoho to mohou být vajíčka, pro jiného vločková kaše a dalšímu může vyhovovat chleba s marmeládou.

OBLEČENÍ

Oblečení jste si již určitě vyzkoušeli, takže víte, co si obléci, když je teplota na minus deseti, na nule nebo plus pět stupňů Celsia. Spíš, než horko by vám na startu měla být lehká zima. Nebojte, po startu se pohybem rychle zahřejete. Nezapomeňte oblečení přizpůsobit nejen počasí, ale i očekávané rychlosti jízdy. Jinak se obleče ten, kdo na trati stráví 3 hodiny a jinak závodník s očekávaným časem kolem pěti hodin. Určitě si neberte oblečení pořízené den před závodem a platí to i o ponožkách, rukavicích a čepici. Nikdy nevíte, jestli na ponožce nebo v rukavici nebude šev, který vám může způsobit puchýř a znepříjemnit tak celý závod.

PSYCHICKÁ KONDICE

Nenechávejte vše na J50. Vyzkoušejte si závodní atmosféru při jakýchkoliv jiných závodech. Stres spojený se startem už pro vás nebude novinkou. Znamená to s předstihem si vyzvednout startovní číslo, čip, případně namazané lyže a dostavit se včas na start. Jestliže stojíte na startu se startovním číslem, je to úplně jiné než v tréninku bez něj. Můžete zvolit i menší závody, než je J50. Adrenalin bude fungovat i tak.

NA CO SI DÁT POZOR NA STARTU

Základem je start vůbec stihnout. Určitě si udělejte časovou rezervu. Prvních 300 až 1000 m je zmatek a masakr. Uvědomte si, že závod je dlouhý 50 km a ne kilometr, takže nespěchat se vyplatí. Právě na prvním kilometru se totiž láme nejvíce holí. Je lepší ztratit pár míst než kličkovat ze stopy do stopy a riskovat zlomení nebo ztrátu hole za cenu ušetření deseti sekund. Rozjeďte závod bez zbytečného spěchu a zrychlete v jeho průběhu.

NEPŘEPÁLIT ZAČÁTEK

Při J50 stoupáte od startu až na Rozmezí, což je 10 km. Toto stoupání byste měli vyjet tak, abyste byli schopni pokračovat dalších 40 km a zároveň "neměli suché triko". Proto je dobré si tuto trasu zkusit párkrát při tréninku, abyste věděli, jednak že tento kopec zvládnete a také měli představu v jakém čase. Získáte tak klid. Obecně bych doporučil držet si tepy kolem 150 tepů za minutu.

JAK OBČERSTOVAT

Nečekejte na pocit žízně nebo hladu. Důležité je občerstvovat pravidelně zhruba každých 20 minut. Stačí jeden lok pití, ucucnutí gelu nebo sousto tyčinky nebo banánu. A je jedno jestli to bude na občerstvovačce nebo z vlastních zásob. Pokud to dodržíte, nestane se vám, že by vám došlo, což je nejhorší stav, který vás může při závodě potkat. Nesmíte nechat tělo "vybrat" do nuly a pořád ho lehce přiživovat. J50 je podle mě na půl litru pití a dva gely do ledvinky. Pokud pojedete déle, například 6 hodin, vezměte si i tuhé lehce stravitelné jídlo, ale takové, které bude poživatelné i v minusových teplotách. Čokoláda, která se vám nalepí na zuby není ideální.

HLÍDEJTE SI TEPY

Je dobré si pořídit hodinky nebo jednoduchý sportester, který vám měří tepovou frekvenci. I když to není zcela přesné, mohou vám hodinky pomoci uhlídat si optimální tempo. Časem správné tempo dokážeme rozpoznat sami a na hodinky se můžeme kouknout jen pro kontrolu v případě, že například cítíme, že jsme příliš zadýchaní.

"STOPA" ANI "UHNI" NEFUNGUJE!

Pro muže je někdy nepředstavitelné, že je dokáže předjet žena, takže výraz „stopa“ často používají. Podle pravidel FIS by sice pomalejší závodník měl tomu rychlejšímu uhnout, ale v praxi to často ani není možné. Jestliže například při výjezdu na Rozmezí, kde závodníci tvoří dlouhý had, opustíte stopu, skončíte v hlubokém sněhu a zpátky do stopy se už nedostanete. Podle mě je rozumné, pokud vám to situace umožní, místo uvolnit. Ale jestliže by to pro vás mělo být riskantní nebo nemožné, zůstaňte raději ve stopě a usmějte se.

POZÁVODNÍ RADOST i HLAD

Máte po závodě, cítíte nával endorfinů a radost z toho, že jste ujeli svoji první Jizerskou padesátku? Užijte si tyto pocity a vše, co k nim patří. Zajděte si do stanu s občerstvením, dejte si těstoviny, nealko pivo a podělte se se svými zážitky se spoluzávodníky. V pondělí a možná i v další dny budete cítit nejen všechny svaly na těle, ale také hlad. To se vaše tělo hlásí o doplnění energie, kterou jste při své první "Jizerce" vydali.

zdroj:

autorský podcast časopisu Kondice