Běžecké lyžování neboli běžkování u nás v posledních letech zaznamenalo obrovský boom, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Je to totiž sport vhodný téměř pro každého. Při běžkování rovnoměrně posilujeme celé tělo a nezatěžujeme tolik klouby jako třeba u běhání. Bonusem je pohyb v přírodě a vyplavené endorfiny.

Nový díl podcastu si poslechněte ZDE:

K tomu, abychom si pohyb na běžkách opravdu užívali a běžky pro nás nebyly spíš trápením, než radostí, potřebujeme ty správné lyže. „Pohyb na běžkách je pro nás přirozený, protože vychází z chůze. Chodíme denně do práce, do školy, kamkoliv…. A běžky jsou vlastně to samé. Jen k chůzi přidáme skluz," vysvětluje Marek Pazderský milovník běžeckého lyžování, který radí jak na správnou techniku běžkování nejen výkonnostním sportovcům, ale i všem zájemcům, kteří s běžkami teprve začínají.

Začněte půjčovnou

Podle něj je nejdůležitější začít se správným výběrem běžek. Pokud si totiž na svoji první vyjížďku vezmete nesprávné lyže, může být pro vás běžkování opravdu trápením a rozhodně s ním nebudete mít spojené příjemné zážitky ani vyplavení endorfinů. "Než se rozhodnete utratit poměrně dost peněz za pořízení běžkařské výbavy, vyplatí se nejdříve zajít si do půjčovny, nechat si poradit a běžky si jednou… dvakrát vyzkoušet," radí Marek Pazderský. Teprve až zjistíte, že vás běžkování může bavit, vyrazte za nákupem lyží.

Nekupujte si běžky přes internet

Marek Pazderský rozhodně varuje před nákupem běžek na internetu. „Spousta lidí nákup běžek podceňuje a koupí si pro ně ty nesprávné, takže jim to buď nejede nebo naopak smeká. Řeknou si, že běžky jsou sport na houby a už na ně nikdy nevyrazí, což je ohromná škoda. Přitom je to způsobeno chybou na začátku – špatným výběrem běžek," varuje Pazderský. Podle je ho zkušeností je potřeba si hned na začátku ujasnit, jakou kategorii běžek vlastně chci a potřebuji. Jestli chcete jezdit na výlety, ťapat s dětmi na stadionu nebo časem zkusit i nějaké amatérské závody. A samozřejmě jestli chcete bruslit nebo jezdit klasiku.

Rozhoduje délka lyže a tvrdost

První údaj, který je pro nákup běžek důležitý je vaše výška. Obecně platí, že na klasiku potřebujete lyže o 20 až 30 cm delší, než kolik měříte. Lyže na bruslení bývají kratší. Měli by být o 5 až 10 cm delší, než je vaše výška, přičemž u obou typů lyží platí, že čím zkušenější lyžař jste, tím delší lyže si můžete dovolit. Dalším důležitým údajem je tvrdost lyží. „Dobrou specializovanou prodejnu poznáte podle toho, že disponuje měřákem tvrdosti lyží. Tvrdost lyže neboli její pružnost totiž ovlivňuje to, jestli vám lyže pojedou nebo ne a také jestli vám nebudou zbytečně smekat," varuje Marek Pazderský. „Můžeme si to vysvětlit celkem jednoduše. Jestliže lyži položíte na rovnou podlahu, pouhým okem vidíte, že se jí nedotýká celou délkou. Plocha uprostřed lyže, která se podlahy nedotýká ukazuje právě tvrdost lyže a funguje při odrazu. Jestliže se lyže při zatížení naší vahou přilepí celá k podložce – sněhu, vůbec nám nepojede a vosk na ní se ihned sjede. Naopak příliš tvrdá lyže se k podložce – sněhu nepřilepí vůbec, takže vosk na lyži vůbec nezafunguje a nám to smeká," vysvětluje odborník.

Více o tom, jak běžky dělíme a jaký je rozdíl mezi no wax lyžemi a hladkými, které vyžadují mazání vosky se dozvíte v našem podcastu: Jak začít na běžkách.

Zdroje:

autorský podcast časopisu Kondice

https://www.skiservismara.cz/