Další epizodu podcastu Kondice, si pusťte TADY:

Pokud už o běhu delší čas uvažujete, ale nejsou vám příjemné pohledy ostatních běžců, podzim si zamilujete, „Pozorujeme takový trend, že s dřívější tmou se objevují noví běžci, kteří se zatím trochu stydí. Tma jim dává soukromí,“ vypozorovala Nikola ve svém okolí. Pozor jen na terén, který po tmě a v chladných měsících může být ošidný. Dopřejte si proto kvalitní čelovku a buďte na pozoru. Výhodu mají lidé z měst, kteří mohou běhat po osvětlených ulicích, ale výborné jsou i cyklostezky, kde ubývá s chladným počasím i cyklistů a chodců.

Mimochodem chůze – chůze je sice nejpřirozenějším a tudíž nejzdravějším pohybem, ale také tím nejpodceňovanějším. Jestli už delší dobu přemýšlíte o běhu, ale nějak se vám do něj nechce, začněte chůzí. Postupně můžete sem tam popoběhnout, přejít k indiánskému běhu až se nakonec rozeběhnete a nebude to tak bolet. „Vždy začínejte s něčím menším a když to zvládáte, přidejte si víc. Ne naopak,“ radí všeobecně ke sportu trenérka FITFAB Strong. Platí to pro váš sportovní plán celkově – pokud nezvládáte ani třikrát týdně 20 minut cvičení, těžko z ničeho nic budete pětkrát týdně chodit běhat.

Další opomíjenou podzimní aktivitou je plavání – pokud se naučíte techniku, protáhnete celé tělo a rovnoměrně posílíte všechny svaly. Trénink pak můžete zakončit v páře nebo sauně a domů půjdete jako noví. Stejně tak vás může nabít lekce jógy, pilates nebo taneční hodina. Zkrátka pokud nemáte energii, neupínejte se k jedinému typu pohybu a zkuste hledat alternativu. I když jste si tedy na středu naplánovala pravidelný běh, ale cítíte, že to nedáte, jděte se projít, protáhněte se, rezervujte si místo na józe. Všechno je lepší než nic.

I když si teď přijdete jako vyždímaní, pohyb pomáhá. Někdy je příčinou vyčerpání velká psychická zátěž, ale fyzicky jste nevybití. Pak můžete být nervózní, napjatí, sevření a neschopní soustředit se. Další čas strávený na gauči vám bohužel neprospěje. Jiné dny naopak poletujete od čerta k ďáblu, zařizujete, organizujete, uklízíte a vyčerpání je spíš fyzické, zatímco hlava dál chrlí nápady a úkoly. Pak se hodí vybrat si sporty zklidňující – jógu, plavání, ale i klidně i procházku. Možná se vám nejdřív nechtělo, ale litovat nebude. Ostatně kolikrát se vám stalo, že jste si zasportovali, a pak toho litovali? To snad jen v případě úrazů.

Častým argumentem těch, kdo na podzim nesportují, je, že by mohli přijít k úhoně. Mluvili jsme už o nástrahách terénu, ale počítat musíte i s nízkými teplotami. Ty sice nejsou důvodem k vynechání tréninku venku (právě naopak uvidíte, že vás třeba běh bude bavit o to víc), ale je potřeba s nimi počítat. Investujte do kvalitního vybavení: vhodné boty, vysoké sportovní ponožky, nákrčník, čelenka nebo čepice a kvalitní spodní vrstva, tedy termoprádlo. Nemusíte nutně utrácet tisíce, ale při výběru dbejte na kvalitu víc než na kvantitu. Jde o to, abyste neměli holé achilovky nebo krk, které jsou velmi náchylné k poranění respektive k bolestivé blokaci obratlů. Hlavou zase ztrácíte spoustu tepla a snadněji prochladnete.

Zdroj: Youtube

Ven byste neměli vyrážet jen v případě, že nejste ve své kůži. Pobolívání v krku nebo kašel raději vyležte, studený vzduch vám neprospěje. Jenže co když se necítíte dobře spíš proto, že se vám jednoduše nechce se hýbat? Holky z FITFAB Strong mají jeden fígl: pravidlo tří. „Pokud přemýšlíte, třeba že půjdete běhat, ale nejste si jistí, tak prostě napočítejte do tří a udělejte to,“ vysvětluje Kněžourová. Příliš mnoho přemýšlení je někdy na obtíž. A jestli se sebou musíte takhle bojovat pořád, zkuste jiný trik: najděte si parťáka. Pak už vám bude hloupé to jen tak pro nic za nic odvolat.

Zdroj: