Běžkařská psí výbava

Bezpečná jízda na běžkách začíná tím správným vybavením. „Jestliže se rozhodnete vyrazit na běžky se psem, je důležité, abyste měli dlouhý tažný postroj. Poznáte ho tak, že psovi sahá až ke kořeni ocasu. Dále budete potřebovat odpružené vodítko neboli vodítko s amortizérem a běžecký opasek," vysvětluje Šimon Cipro.

Zdroj: Youtube

Vodítko se používá o něco delší než na canicross (běh se psem). Je to proto, že potřebujete, aby byl váš pes vždy dostatečně daleko od špiček lyží, tak abyste na psa nenajížděli. „Na běžky se běžně používá vodítko o délce 2,8 m," dodává Cipro. Podle něj je výhodnější, pokud už nějaké zkušenosti z tahu se psem máte, například z canicrossu. Pes umí reagovat na základní povely a je pod vaší kontrolou. „Při tahu musí být vodítko neustále napnuté. Z kopce je dobré nejezdit příliš rychle a spíš si připlužit než nechat lyže pořádně rozjet. Nikdy totiž nevíte, kdy se pes proboří nebo se rozhodne zpomalit či zastavit. V tu chvíli vám hrozí, že na psa najedete, a ještě se sami zamotáte do vodítka," usmívá se Šimon Cipro, který je zároveň trenérem caniscrossu i skijöringu (běžkám se psem).

Nový díl podcastu Na hory se psem si poslechněte

„Tah je pro psa velmi důležitý. Když je zapřený do postroje, má pocit, že ho něco drží zezadu. Tah mu dodává jistotu a psychickou podporu," vysvětluje Cipro. Pro začátek je dobré zvolit bruslařskou techniku. Při ní totiž nehrozí, že byste běžkařům poškodili stopu. První výlety by měli být kratší okolo pěti kilometrů. Teprve když si budete jistí, že máte psa pod kontrolou a také jakž takž zvládnutou techniku, můžete si trasu prodloužit až na 15 kilometrů.

I pes se potřebuje zahřát

„Samozřejmě jsou plemena psů, která jsou zvyklá na teploty hluboko pod bodem mrazu. Jsou neustále venku, takže mají na tyto teploty adaptovaný kožich. Jestliže ale máte svého psího miláčka doma, pravděpodobně nepřelínává a má řidší srst. V tom případě mu může být zima už při minus pěti stupních a je dobré ho včas obléci," vysvětluje Šimon Cipro. Ačkoliv se pes při běžkování určitě zahřeje stejně jako jeho pán, je dobré vzít v potaz, že i jemu může být před samotnou aktivitou zima.

„Před běžkováním je dobré psa obléci a volně se s ním projít, aby se vyvenčil a zahřál na provozní teplotu. Obleček doporučujeme opět nasadit po běžkování, kdy je pes nejvíce zahřátý a náchylný k prochladnutí stejně jako člověk," vysvětluje Cipro. Že je vašemu pejskovi zima poznáte tak, že stáhne uši a začne se klepat. Podle trenéra se také snaží udržet si teplo za každou cenu například tím, že si přední tlapky dává za zadní. Pokud by chlad u psa přetrvával hrozí mu rychlá ztráta energie a podchlazení. "Jestliže si váš pes nechce lehnout na sníh a stává se apatickým, je potřeba mu ihned nasadit obleček nebo alespoň pláštěnku," upozorňuje Cipro. Pláštěnka se hodí i na převozy v dosud nevyhřátém autě. Chrání před prochladnutím největší svalové partie a také další místa citlivá na chlad. Nejčastěji to bývá v oblasti krku a kořene ocasu. Proto je důležité, aby psí obleček sahal od krku až po kořen ocasu a chránil tak celá záda, plec i stehna.

Zdroje:

autorský podcast časopisu Kondice

https://www.behejsepsem.cz/