"Dnes hrají prim tzv. no wax běžky se stoupacím pásem, které se nemusí téměř vůbec mazat a jejich údržba je velmi jednoduchá, ale i hladké běžky mají své kouzlo. Důležité je si uvědomit, co od běžek očekávám," zamýšlí se Pazderský.

Nový díl podcastu si poslechněte ZDE:

No wax běžky, pro ty, co nechtějí mazat

Mezi běžky, které se nemusí téměř mazat dnes řadíme především tzv. "chlupy" neboli "skiny" a "šupiny". Skiny nebo také chlupy jsou běžky, které mají uprostřed skluznice nalepený pás s jemným a krátkým vlasem tvořený mohérovým nebo umělým vláknem. "Pás nahrazuje stoupací vosky. Výhodou tohoto typu lyží je, že fungují na 80–90 % sněhů. Ideální jsou pro lyžaře, kteří se nechtějí zabývat mazáním lyží a preferují jednoduchost. Lyže stačí několikrát za sezónu ošetřit speciální emulzí, popřípadě skluznými vosky, pokud chcete, aby vám lyže jeli hezky z kopce a je to," vysvětluje Marek Pazderský. Běžky skiny špatně fungují pouze na zledovatělý ve stopě uklouzaný sníh, na který chlupy nemají šanci přilnout. Podobně jako skiny fungují i běžky označované také jako "šupiny", které mají uprostřed lyže ve skluznici pravidelně vybroušené plošky ve tvaru šupiny. Výhodou těchto běžek je, že do kopce opravdu nesmekají, ale za to ani příliš nejedou z kopce. Někteří lyžaři naopak tuto vlastnost šupin ocení.

Tím, že no wax lyže fungují až na 90 % typů sněhů se výborně hodí na delší trasy s různým převýšením. Hladké mazací lyže byste nejspíš museli po cestě několikrát přimazávat.

Kdo maže, ten jede

"Pokud máte hladké – mazací lyže, musíte před každou jízdou mazat stoupací vosk. Zvolit tu správnou mázu může být někdy obtížné i pro zkušené servismany. V případě, že si nejste jistí, svěřte své lyže raději odborníkům ve ski servisu," radí Marek Pazderský. Ačkoliv podle něj může být mazání někdy složitá disciplína, neexistuje hezčí pocit, když vám dobře namazané lyže stoupají i jedou z kopce. „To je pak nejkrásnější lyžování, jaké si dovedete představit,“ dodává. Chcete-li se dozvědět ještě více o rozdílech mezi no wax lyžemi a klasickými hladkými lyžemi anebo co jsou to běžky typu back country a pro jaký terén jsou vhodné, poslechněte si náš podcast: Jak začít na běžkách.

Zdroje:

autorský podcast časopisu Kondice