Zdroj: Youtube

Zkušený horský vůdce Branislav „Gabo“ Adamec zná hory jako své boty a ví, jak se v nich správně pohybovat. „Česká horská služba nevydává souhrnnou statistiku o počtu úmrtí na horách jako například Slováci. Ale podle toho, co sleduji, tak ročně jsou u nás 2 až 3 smrtelné případy, způsobené pádem nebo utržením laviny,“ říká Adamec.

Může se vám to zdát jako nízké číslo, počet úrazů je ale samozřejmě mnohonásobně vyšší.

Celoročně za to mohou hlavně rychlé změny počasí a tím pádem i měnící se povrch terénu. Velmi často za úmrtím stojí i vyčerpání, kdy člověk přecení své schopnosti. Proto horský vůdce doporučuje, aby návštěvníci hor vždy předem zvážili aktuální místní podmínky. Pokud například horská služba zveřejní doporučení, aby se turisté na hřebeny nevydávali bez maček a nesmeků, nevyplatí se jejich varování brát na lehkou váhu. Mezi další samozřejmost by mělo patřit kvalitní outdoorové vybavení s izolační vrstvou, vysoký nákrčník, náhradní nepromokavé oblečení včetně rukavic a čepice, funkční čelovka, brýle proti slunci, termoska s horkým čajem, výživná svačina i nabitý telefon s powerbankou. „Doporučuju stáhnout si aplikaci Záchranka, díky které vás snadno lokalizují, i když uvíznete mimo dosah signálu. Kromě toho je důležité mít u sebe i kapesní lékárnu s obvazy a dezinfekcí,“ říká Branislav Adamec.

Myslete na všechny členy výpravy

Vydávat se do hor při nepříznivém počasí s dětmi nebo slabšími jedinci není zrovna dobrý nápad. Při plánování trasy je podle horského vůdce důležité dbát především na síly toho nejslabšího ze skupiny. Na túru byste měli vyrážet ideálně alespoň ve třech a kromě výše popsaného vybavení mít s sebou i mapu či GPS navigaci. Nepřeceňujte se a myslete na to, že ujít deset kilometrů v létě je něco jiného, než je ujít v zimě, kdy je terén kvůli sněhu a ledu náročnější. Raději si naplánujte kratší trasu, prodloužit si ji můžete vždycky.

Slunce může vystřídat vánice

Počasí na horách je nevyzpytatelné a může se stát, že na trek vyrazíte, když je nebe bez mráčků, ale za dvě hodiny už bude řádit vánice. Nepodceňujte nikdy horské počasí a nevystavujte sebe ani ostatní nebezpečí. Pokud je předpověď počasí nepříznivá a vypadá to na sněžení, silný vítr a mlhu, raději zůstaňte doma a výlet odložte.

Dejte o sobě vědět

Nikdy nechoďte do hor, aniž byste o svém úmyslu nikomu neřekli. Nezapomeňte nahlásit třeba personálu v hotelu nebo vašim kamarádům či rodině trasu, kudy se chystáte jít a předpokládanou dobu návratu. V případě, že se nevrátíte včas, mohou zmobilizovat horskou službu a začít situaci řešit.

Chovejte se zodpovědně

Na každých horách je jiné značení turistických cest, buďte proto v obraze, ať vás to nepřekvapí.

Nikdy neopouštějte značené trasy a myslete na to, že každá výstražná tabule má svůj význam a smysl, proč na daném místě je. Naučte se je proto znát, a pokud tabule něco přikazuje, neberte to na lehkou váhu. Raději se vraťte, pokud se náhle změní počasí, padne mlha, tma, nebo pokud zjistíte, že jste si vybrali příliš náročnou trasu. Vaše tempo přizpůsobte fyzické kondici všech členů výpravy.

Co když dojde na nejhorší?

V případě úrazu zachovejte hlavně klid. Pokud jste na příjmu, ihned přivolejte záchrannou nebo horskou službu (čísla mějte uložená v mobilu), jinak se snažte na sebe upozornit voláním o pomoc. Jestliže je tma, vysílejte světelné signály. Vysílá se šest krátkých signálů v odstupu deseti vteřin. Vždy se udělá minutová přestávka a potom se postup zase zopakuje.

Aplikace, která pomáhá

Ať už se nacházíte kdekoli, nikdy nevíte, co se může stát. Záchranka je aplikace, která je ve vašem mobilním telefonu připravena pro rychlé kontaktování zdravotnické záchranné služby nebo horské služby. Po stisku tlačítka vám aplikace nabídne 4 ikony s nejčastějšími krizovými situacemi v horách: uváznutí, pád laviny, zabloudění nebo zranění v horském terénu. Na hlavní straně modulu horské služby najdete i elektronickou knihu túr, kam můžete zadat údaje o své plánované trase, o členech výpravy včetně kontaktů na ně. Před finálním potvrzením túry vás aplikace upozorní na aktuální podmínky ve vámi zvolené oblasti. Uložením túry se vaše trasa a informace s ní spojené automaticky propíšou do systému horské služby. Pokud po určité době nepotvrdíte svoji bezpečnost, aplikace zalarmuje dispečink.

Zdroje: https://www.treking.cz/servis/164_husky.htm

https://www.spolecnebezpecne.cz/pravidla-chovani-na-horach/

https://www.zachrankaapp.cz/cs/jak-aplikaci-pouzivat