PMS je způsoben zvýšenou citlivostí na hormonální změny během cyklu. Tento čas je pro většinu žen velmi neoblíbený a každá se modlíme, aby „náš týden“ byl za námi. Menstruace bude mít velký vliv také na naše cvičení, na které se blíže podíváme v dnešním článku.

Cvičit, či necvičit?

Pojďme si to přirovnat ke klasické migréně či lehkému nachlazení. Každý máme migrénu v jiné síle, někdo trpí migrénou, při níž sotva vstane z postele, kdežto druhý bude s migrénou běžně fungovat a bolest bude představovat jen malý problém diskomfortu. I PMS je velmi individuální, některá žena má jen slabé doprovázející příznaky, naopak jiná žena prožívá tento čas v bolestech a každá aktivita navíc je pro ni velkou přítěží. Proto první rada zní: POSLOUCHEJTE SVÉ TĚLO.

Vraťme se však ještě jednou k příkladu i přesto, že jste v druhé skupině a PMS pro vás není velkou překážkou v běžném fungování. Ani při slabém nachlazení nejste stoprocentně fit, jste více unavené a zátěž na vaše tělo by měla být minimální – totéž platí u PMS. Vaše tělo potřebuje klidový režim, aby se mohlo vypořádat s přicházejícími hormonálními změnami, proto cvičit „do selhání“ není vhodný způsob.

Jaké cvičení je vhodné?

1. Posilování – nemusíte se nutně vyhýbat posilování (pokud jste zvyklé pravidelně navštěvovat posilovny), jen uberte zvedanou zátěž, snižte počty opakování a snižte celkovou intenzitu tréninku. Zařadit můžete více kompenzačních a protahovacích cviků a místo sprintu na páse si dopřejte raději poctivé protažení. Vyhýbejte se cvikům břišních svalů a také takových cviků, při kterých vám leží zátěž na břiše (hip thrust, glute bridge apod.)

2. Chůze – chůzí nikdy nic nezkazíte, jedná se o nejpřirozenější pohyb pro člověka, při kterém si volíte intenzitu (rychlost) dle svého uvážení, pohyb venku vám navíc také velmi prospěje a nebojte se, i při chůzi spálíte dostatek kalorií.

3. Jízda na kole – ať už cyklistika venku, či jízda na rotopedu (opět v nízké intenzitě), obě varianty lze zařadit jako pohyb během PMS.

4. Jóga – posledním tipem je jóga, která vaše tělo dokonale protáhne. Při józe rovněž zklidníte svou mysl.

Pokud máte trenéra, či navštívíte během PMS nějakou skupinovou lekci, nestyďte se trenéra upozornit na své období, může poté trénink upravit a přizpůsobit jej vašim tělesným požadavkům.

Zdroj:

www.aktin.cz