Jana Plodková není velká sportovkyně, ale pravidelně se hýbe. A je to pro ni přirozené, protože i jako dítě a teenager byla pořád "v letu". Hrála tenis (i když posledního půlroku prý chodila „za tenis“), tancovala lidové i společenské tance a během studia na Janáčkově akademii muzických umění prošla složitou pohybovou průpravou, absolvovala lekce akrobacie, tance a stepu. „Tělo si vytvořilo na sport paměť a teď stačí jen trochu víc zabrat a reaguje,“ říká 41letá herečka, která se objevila ve více než třiceti filmech.

Zdroj: VLM

Právě natáčení bývá často důvodem, proč se pouští do nových sportů. Jako při přípravě na film Ostrov, kde je jejím partnerem Jiří Langmajer. Aby na plážích Thajska vypadalo její tělo dokonalé, chodila na pravidelné tréninky s Radkem Lacim. „Nejčastěji jsem cvičila s vlastní vahou těla a posilovacími gumami. Došlo dokonce na činky, které nemám ráda,“ vzpomíná.A pravidelné cvičení si oblíbila. Do posilovny už nechodí, ale cvičí sama doma – buď po paměti nebo podle videa.

Další z připravovaných filmů Němá tajemství ji zase přivedla k běhání, protože hlavní hrdinkou je bývalá sportovkyně. Do parády si ji vzala trenérka Helča, vysvětlila jí základní postavení těla, rukou, nohou, naučila se atletickou abecedu. Ani přesto jí však odjakživa nenáviděný běh k srdci nepřirostl. „Hned když jsme točili první záběry v lese, jsem špatně šlápla a začal mě bolet sval. Pak jsme šli běhat na stadion a já si říkala: ty brďo, já jsem rychlá… Nadšeně jsem se holek, které sportovně běhají, ptala: jaké to bylo? Říkali, že jsem běžela hodně na pohodu,“ směje se.

Procházky a in-liny

A tak raději běhat nebude a běh nahradí oblíbenými procházkami (pravidelně chodí pěšky do divadla Na zábradlí, kde hraje). Anebo s přítelem vyrazí na in-liny, buď v Praze podél Vltavy, nebo do Kostelce nad Labem, do Brandýsa.
Nejlepší posilovnu má prý na chalupě v Krkonoších. Dům rekonstruují, pustili se do budování zahrady, po které Jana nachodí kilometry, tahá konve na zalévání, hrabe, zvedá kupy sena, až je tělo vyřízené. „Lýtko, biceps, cítím vše. Chalupa mě moc baví, baví mě přijet z velkoměsta do ticha,“ dodává.

Zdroj: autorská reportáž, rozhovor s Janou Plodkovou

Kdo je Jana Plodková

Seznam filmů, kde hrála 41letá Jana Plodková, je hodně dlouhý. Jedná se o více než třicet filmů a přes dvacet televizních inscenací, za film Protektor získala Českého lva. Jana absolvovala JAMU v Brně, poté účinkovala v HaDivadle, dnes má stálé angažmá v Divadle Na zábradlí. Hraje v představeních Persony, Mýcení, Vzkříšení, Freudovo pozdní odpoledne, Ztracené iluze.