VODA MÍSTO TERAPIE
Voda je úplně jiné prostředí, než ve kterém se běžně pohybujeme. A navíc nás nadnáší. Všimněte si, že když se ponoříte do bazénu, moře nebo rybníka a chvilinku setrváte, téměř ihned se dostaví pocit lehkosti a uvolnění. "Samotná voda nám poskytuje terapeutické prostředí, takže už jen tím, že v ní jsme, relaxujeme. Voda působí na celé naše tělo i smysly. Když ležíte ve vodě, odpočívají svaly, šlachy, klouby i vnitřní orgány. Gravitace je posunutá o devadesát stupňů. Voda nás nese. I hlava odpočívá jiným způsobem. Osobně mám pocit, že při plavání si můj mozek odpočine nejvíc," vysvětluje trenérka Radka Falge z Koa. Podobné pocity většina z nás zažívá, i když si lehneme například doma do vany. Jenže když se k tomu všemu ještě rozplavete, povýšíte tenhle zklidňující zážitek na velmi efektivní trénink.
DOPLAVEJTE SI PRO KONDICI
Plavání je výborná aerobní aktivita, která posiluje naše srdce a plíce. Základem je umět správně a dostatečně vydechovat do vody. "Tím, že vydechujeme proti vodě, je dýchání ztížené, takže více posilujeme dýchací svaly, zvyšujeme si plicní kapacitu a naše fyzická kondice se zlepšuje," upozorňuje Falge. To velmi rychle pocítíme i při jiných sportech. Čím lépe se vám bude plavat (dýchat ve vodě), tím lépe se budete cítit při běhu i dalších fyzických aktivitách ve vyšších intenzitách. "Dýchání proti odporu vody je při plavání jiné a náročnější než mimo vodní prostředí, naše tělo se tak učí i lépe hospodařit s kyslíkem, a i to pomáhá zlepšovat naši celkovou kondici. Teoreticky je to jasné, ale opravdu si to doporučuju vyzkoušet na vlastní kůži, změnu k lepšímu nejspíš pocítíte velmi rychle," podotýká Falge. Aby plavání bylo z hlediska kondice tréninkově efektivní, je třeba dostat se do vyšších intenzit a tepů, a to přibližně na úroveň 60 až 70 procent maximální tepové frekvence. Vyšší tepovky určitě nedosáhneme stylem ‚paní radová‘, kraul už je ale úplně o něčem jiném.
ŠIKOVNĚJŠÍ TĚLO
Plavání, bez ohledu na to, jaký styl si zvolíme, ovlivňuje naše pohybové schopnosti, mezi které počítáme rychlost, sílu a vytrvalost. "Máme je každý v sobě, ale samozřejmě je můžeme tréninkem dále zlepšovat. Tyto schopnosti jsou mezi jednotlivými sporty do velké míry přenositelné. Dovednosti z plavání si tedy přinášíme do dalších sportů a k nim přidáváme něco navíc. Z tréninku ‚z vody‘ si vždy odneseme něco pozitivního i pro pohyb na suchu," říká trenérka.Plavání má ovšem vliv i na pohybové dovednosti, tedy na to, co se v dané sportovní disciplíně naučíme (v tenise jde třeba o podání). Dovednosti obvykle nejsou přenositelné do jiných sportů, o plavání to ale podle Radky Falge tak docela neplatí. "Věřím tomu, že každý nový pohyb, který se naučíme, je pro naše tělo zajímavý. Tělo je s nově naučeným pohybem bdělejší a šikovnější. Má pak větší balíček dovedností, ze kterého může brát. Plavání nám kromě posílení horní poloviny těla zlepšuje koordinaci a orientaci. Když plavete, zapojujete oproti běhání nebo cyklistice mnohem více horní končetiny, dokonce tak, že cítíte každý prst na ruce i na noze, a to výrazně ovlivňuje i vnímání vlastního těla," dodává Falge.
PLAVÁNÍ MÍSTO BĚHÁNÍ
Podle Radky je plavání výhodné třeba pro běžce, kterým doporučuje nahradit například jeden běžecký trénink tím plaveckým. Běh je totiž z hlediska zatížení pohybového aparátu, především kloubů, extrémně náročný sport. I proto běžci bývají relativně často zranění. V bazénu se jim to ale nestane, navíc v něm můžou trénovat právě i v situaci, kdy kvůli nějaké bolístce nemůžou běhat. Plavání funguje i jako kompenzace jednostranného zatížení těla, zapojuje totiž všechny svalové skupiny. Výhodnou kombinaci plavání tvoří třeba s cyklistikou. "Plavání běžcům umožňuje zregenerovat nohy od kotníků až po kyčle. Cyklisté zase mají díky cyklistickému posedu a jednostrannému pohybu extrémně přetížená stehna, což spolu se slabším corem může vyvolávat bolesti beder. Ale ve vodě se musí narovnat a zpevnit střed, takže musí zcela změnit pozici těla," upozorňuje trenérka.Podle ní je plavání stylem kraul velmi komplexní pohyb, při kterém zapojujeme celé tělo, a pokud ho provádíme technicky správně, s dýcháním do vody a v potřebné intenzitě, můžeme z něj čerpat mnoho benefitů včetně prevence zranění. Díky plavání bude naše tělo bdělejší a bystřejší, více připravené na změnu. Díky tomu, že ‚neví‘, co bude, nemá šanci upadnout do stereotypu a rutiny jako v jiných sportech.
JAK ČASTO A JAK MOC JE DOST
Pravdou ale je, že vám chvíli může trvat, než si osvojíte správnou kraulovou techniku. Dokud ji neovládnete, je podle Falge ideální trénovat dvakrát až třikrát týdně. "Dobré je si vzít na začátek trenéra. Nebojte se, trénink kraulové techniky není za trest a určitě se u něj neutopíte. Na výuku existuje spousta pomůcek, destiček, piškotů, které z výuky udělají zábavu. Jakmile si osvojíte techniku, je trénink jednou týdně dostatečný. Kraul je hezký pohyb a nemusí být jen pro závoďáky. Uvidíte, že časem budete schopni uplavat za hodinu dva až tři kilometry kraulem jako nic," usmívá se trenérka. Další výhodou je, že plavat můžete i s různým zdravotním omezením, které nás čas od času nemine. Jen k plavání pak v případě potřeby využijete více pomůcek. Jakmile se naučíte kraula nebo prsa s výdechem do vody, buďte si jistí, že vám láska k plavání vydrží až do pozdního věku. Plavat totiž můžete kdekoli (v bazénu, moři nebo ve volné přírodě) a stačí k tomu jen plavky a plavecké brýle. "Odměnou vám bude nejen dobrá fyzická kondice, ale i pocit, že jste se dokázali naučit něco nového," dodává Falge.
KRAULOVÉ MÝTY
Kraul se v dospělosti nedá naučit
„Stojím si za tím, že téměř každý dospělý je schopný naučit se kraula za necelý rok, a to správnou technikou i v potřebné intenzitě,“ říká trenérka Radka Falge. Když chcete dobře plavat, je důležité se ve vodě cítit bezpečně a uvolněně, k čemuž je třeba trpělivost, pokora a také schopnost umět se na vodu naladit. "Pro někoho může být náročné už samotné ležení na vodě. Zajímavé je, že plavání silou neurvete. Musíte si počkat, až zmizí stres, napětí, tělo si vydechne a uvolní se. Dát hlavě i tělu prostor. Pak to jde," dodává.
Po plavání se tloustne
Ano, když budete plavat pravidelně po delší dobu, ve studené vodě, rychlostí šneka a stylem ‚paní radové‘, vaše tělo se pravděpodobně začne adaptovat na chlad tím, že zvýší podkožní tukové zásoby a k tomu vám začne tuhnout krční páteř. Jestliže ale budete plavat ve vyšší intenzitě s výdechem do vody stylem kraul, pravděpodobně nepřiberete. "Hlad, který po správném plaveckém tréninku pocítíte, je opravdu fyziologický. Nezapomeňte na to, že voda je velmi dobrý vodič, takže nějakou energii nám určitě bere," směje se Falge.
Zdroje:
- časopis Kondice
- www.koa.cz
- Radka Falge, trenérka
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30649105/