Další epizodu podcastu Kondice, si pusťte TADY:

Nechte se zvednout z gauče

Jakkoliv zní slovo canicross profesionálně a složitě není třeba se ho bát. Canicross je běh v terénu, při kterém máte svého psího miláčka připnutého k pasu vodítkem s tzv. amortizérem. Váš pejsek má na sobě dlouhý nebo krátký postroj (podle toho, jak moc chcete, aby vás táhnul), který mu umožňuje běžet v tahu bez zbytečného omezení a nepohodlí. Vy máte okolo pasu připnutý opasek s vodítkem, který je propojený se sedákem. Celá tato konstrukce vám i vašemu psímu miláčkovi umožňuje běžet nadpozemskou rychlostí. Možná tomu nebudete věřit, ale je to zábava, adrenalin a v neposlední řadě také fyzický výkon pro vás i pro vašeho psa. „Jakmile se se svým pejskem sladíte, a oba si vybudujete fyzickou kondici, můžete běžet až rychlostí 20 km za hodinu nebo i více. Přitom je jedno o jak velké plemeno se jedná. Lidé si myslí, že cannicross lze provozovat pouze se psy velkých plemen, ale není tomu tak. Zaběhat si můžete i s kokršpanělem," vysvětluje Šimon Cipro, který sice sám běhá se dvěma ohaři, ale na tréninky cannicrossu mu běžně chodí majitelé s jack russellů, teriérů nebo i čivav.

Zdroj: Youtube

Podle Šimona Cipra canicross přinese vám i pejskovi dobrou náladu, kondici a také vám pomůže s pejskem navázat důvěrnější vztah. Běh se psem je totiž týmová záležitost. „Pokud vašeho pejska společné běhání chytne, bude vás brzy pro svůj podíl radosti a zábavy tahat za nohavici z gauče a vám už nikdy nebude chybět běžecký parťák," dodává Šimon Cipro. Navíc je běh pro vašeho psího miláčka zdravý. Kromě posílení kardiovaskulárního systému si pes pravidelným běháním v tahu osvaluje symetricky svaly, záda a kyčle. Zejména silné svaly okolo kyčlí mohou zamezit vzniku u psů tolik obávaného onemocnění kyčlí zvané dysplazie.

Radši "pěšárna" než běh

Jestliže vás běhání neláká vezměte svého pejska na pořádnou túru. Ale pozor i při "pěšárně" potřebujete mít aspoň nějakou fyzičku vy i váš psí kamarád. „Jestliže máte pejska, se kterým jste zvyklí chodit pouze na krátké procházky, i když pravidelně…. není možné ho vytáhnout na celodenní túru do Krkonoš nebo do Alp. Nejen vy, ale i váš pes musí být pro takový výkon v kondici. V opačném případě se pro něj výlet stane utrpením. Riskujete, že vašeho pejska budou druhý den bolet svaly natolik, že nebude chtít vylézt z pelechu a vaše dovolená získá rázem výrazné omezení," varuje Šimon. Jestliže se na takovou dovolenou chystáte, protahujte postupně společné procházky a určitě neuškodí, pokud některé z nich budou na horách. Zapomínat byste neměli ani na pejskovo občerstvení.

Podle Šimona Cipra si neuvědomujeme, že stejně jako my i pes podává při sportu fyzický výkon, a tudíž potřebuje doplnit kalorie ve formě sacharidů. „Existují kapsičky bohatší na sacharidy, které vašemu psímu miláčkovi dodají rychle energii pro další výkon. Pokud mu dáte granule nebo psí pamlsky pouze z masa bude energii získávat pomalu, a ještě ji část bude muset vynaložit na trávení. Variantou ke kapsičkám jsou psí piškoty rozmačkané ve vodě nebo troška sádla, které můžete mít s sebou," vysvětluje Šimon Cipro. A samozřejmě je nezbytné mít i dostatek vody nejen pro nás, ale i pro psího parťáka. Platí, že na 1 kilogram váhy by měl pes vypít 15 ml tekutiny. Pro představu… máte-li třicetikilového labradora jako já, je to 450 ml vody, takže necelý půllitr.

Když se zhorší počasí

Na horách se počasí mění každou hodinu. Pro tento případ je dobré mít v batohu alespoň pláštěnku, která psa ochrání od prochladnutí. „Neuvědomujeme si, že my máme na sobě funkční oblečení skládající se hned z několika vrstev. Myslíme si, že když psi mají kožich mají vyhráno a nic nepotřebují. Nedochází nám, že mnoho psů s námi bydlí ve vytopených bytech a domech a tím je jejich termoregulace podobná té naší. Jestliže s námi žije pes v domácnosti vnímá chlad už při teplotě okolo nuly. Navíc nemusí být pomalou chůzí u nohy zahřátý… Řešením je pláštěnka s membránou, která tak trochu připomíná goretexovou bundu. Pes si pod ní vytvoří teplo a neprochladne," vysvětluje Šimon Cipro.

Zdroje: