Když Ježíšek před pár lety přinesl Evě Malinové běžecký pás, nechápala. Proč by měla být zavřená doma, když si při běhání venku tak hezky pročistí hlavu? Dnes na něj nedá dopustit, a dokonce na něm tři čtvrtě hodinku tráví čtyřikrát týdně. „Využívám ho, když nestihnu jít běhat ven, když jsou nemocné děti nebo pokud je venku ošklivo či ledovka. Mám ho hned při ruce, můžu na něm běhat ráno, v poledne nebo třeba o půlnoci. Mohu při tom relaxovat u oblíbeného seriálu či hudby nebo si ke mně sednou děti a povídáme si,“ pochvaluje si pětatřicetiletá Eva.

Zdroj: Youtube

Přestože spousta běžců se shodne, že běh pod širým nebem je pestřejší, spolu se stoupající oblibou roste i zájem o běžecké pásy. Ty slibují udržování kondice v pohodlí domova a hubnutí spolu s rýsováním nohou a hýždí.

„Vhodný je především pro ty, kteří nemají ve svém okolí dostatek příležitostí pro běh venku, špatně snáší běh v mrazech nebo se k běhu dostanou až později večer – typicky jde o samoběžkyně,“ shrnuje náš nejúspěšnější triatlonista Petr Vabroušek, který trenažér využívá v zimní přípravě na závody v tropickém zahraničí. „Ale pokud je to jednorázová záležitost, vystačíte si i s pravidelnou návštěvou nejbližšího fitka,“ dodává.

Že už doma máte rotoped a využíváte ho jen jako věšák na oblečení? S běhátkem to u vás nejspíš dopadne podobně. „Pokud má člověk vůli, možnost běhu na pásu mu jen pomůže. Když se vám ale moc běhat nechce a vůle je slabá, jen fakt, že máte doma pás, vás k běhání nedonutí,“ míní Vabroušek.

Zvažte se

Běžecké pásy pro domácí použití se od těch ve fitku liší bytelností i funkcemi (tedy i cenou). Nač se při nákupu zaměřit? Na trhu jsou dvě kategorie běžeckých trenažérů – s motorem a bez něj. Ten bezmotorový funguje na mechanickém principu, kdy rozpohybování pásu docílíte vlastní energií. Je sice levnější, ale možná na něj rovnou zapomeňte. Hodí se spíše ke kondiční chůzi nebo velmi pomalému běhu. Daleko pohodlnější a efektivnější trénink nabízí motorové běhátko. „Rozhodující roli hraje výkon, tedy jakou rychlostí se pás může pohybovat. Čím výkonnější stroj, tím bude běh po něm plynulejší. U slabších pásů může docházet u rychlejšího tempa a vyšší hmotnosti běžce až k zadrhávání při každém došlapu,“ vyjmenovává Vabroušek, který před pěti lety dokonce vyhrál mistrovství republiky v maratonu na běhátku.

„Tenkrát jsem vyhrál o dvě minuty před Danem Orálkem, přičemž na venkovním maratonu obvykle porážel on mne. Jsem výrazně těžší než Dan, a to více odpouští právě pás,“ připojuje. Také platí, že čím dokonalejší je odpružení pásu, tím méně se při běhu zatěžují klouby.

Dobře si promyslete i to, jestli pás budete využívat pouze vy nebo zda existuje možnost, že by mu do budoucna propadli i další členové domácnosti. „Maximální nosnost běžeckého pásu by měla být vždy o něco vyšší, než je hmotnost nejtěžšího cvičence! Pokud tedy vážíte třeba kolem 80 kg a zvažujete koupi trenažéru s nosností 110 kg, je to správně. Opačně rozhodně ne!“ varuje Ladislav Vichánek z internetového obchodu se sportovním vybavením.

Aby sousedi netrpěli

Chcete-li si na páse užívat členitého profilu, zajímejte se o rozsah nastavení sklonu běžecké plochy. Ta se může pohybovat až do 20% stoupání. Rozměr stroje, respektive samotné běžecké plochy nehraje roli jen při umístění v místnosti. „Pásy s užší a kratší běžeckou plochou poslouží spíše pro chůzi a pomalejší běh, oproti tomu pásy se širší a delší běžeckou plochou nabídnou podstatně větší uživatelský komfort, a to i při velmi rychlém běhu,“ upřesňuje Vichánek. Dobrou volbou je podle něj rozměr nad 46 centimetrů.

Užitečnými vychytávkami jsou možnost sklopení běžecké plochy a transportní kolečka – můžete tak pás v případě potřeby jednoduše přesunout ke zdi. Bydlíte v paneláku? Nákup dobře zvažte, zaměřte se na skutečně tichý stroj a popřemýšlejte, jaké máte sousedy.

Záleží hlavně na zvoleném modelu a jeho hlučnosti. Ale v patrovém domě by z vás sousedi pod vámi asi radost neměli. Obzvláště pokud je důvodem k pořízení pásu potřeba běhat brzy ráno nebo pozdě večer.

„Doporučil bych pročíst si diskuzní fóra k tématu a zajímat se o zkušenosti jiných uživatelů,“ radí Vabroušek. V rodinném domě nebo v takovém paneláku, kde máte vyhovující prostory ve sklepě, či dokonce vlastní malou posilovnu podobné úvahy odpadají.

Trénink podle tepovky

Nejlevnější motorové stroje pořídíte od deseti tisíc korun, špičkové modely se mohou vyšplhat až na několikanásobek. „Nejlevnější stroje jsou vybaveny lehčím motorem a skoupější běžeckou plochou, což chce chvíli zvyku, ale rozhodně to není překážka. Určitě se vyplatí zákazníkovi, který neplánuje běhat intenzivně každý den. Jejich velkou výhodou je, že jsou skládací a nenáročné na prostor,“ říká Vichánek.

Pásy dnes běžně disponují displejem, kde si nastavíte vše potřebné a také vidíte aktuální rychlost, uběhnutý čas, kilometry či tempo, případně tepovou frekvenci (pás buď disponuje snímačem, nebo jej lze spárovat s vlastním hrudním pásem) – pokročilejší stroje dokonce umí trénink tepovce přizpůsobit.

Běh virtuální Paříží

Pokud od pásu očekáváte více než ‚jen‘ stroj na běhání, dívejte se po nadstandardní výbavě – například propojení s multimédii nebo aplikací na chytrém zařízení. Stejně tak jsou užitečnými drobnostmi držák na láhev a knihu, zabudované reproduktory nebo malý ventilátor.

U dražších modelů si lze například navolit krajinu, kterou budete (na obrazovce před vámi) probíhat – přenese vás tak třeba do Paříže nebo krkonošských hor. Stejně tak mívají přednastavené motivy tréninků – třeba intervaly, které si lze dále přizpůsobit.

Nemusíte nic přenastavovat ručně, pás sám po určitém čase nebo vzdálenosti zpomalí a poté opět zrychlí. Zkrátka a dobře, na běhátku nemusíte jen klusat, lze na něm absolvovat i rychlostní tréninky – ať už svižné dvoustovky, nebo opakované kilometry. Pozor, možná vás překvapí, že zvládáte běžet rychleji než po asfaltu – pás vám skutečně trochu pomáhá.

Pozvolný rozjezd

Zatímco venku si kolikrát musíte dávat pozor na kaluže, obrubníky, kameny či kořeny, na trenažéru vám nic takového nehrozí. Ani on ale není úplně bez rizik. „Odezva povrchu je na běhátku trochu jiná než u asfaltu nebo lesní stezky, takže zejména zpočátku na něm běh dávkujte opatrně. Pokud se necítíte moc jistě, používejte klip na provázku, který pás v případě vašeho zaváhání okamžitě zastaví,“ doporučuje Vabroušek.

Zdroje:

Kondice 10/2019

https://www.treadmillreviewguru.com/treadmill-buying-guide

https://www.treadmillreviews.net/treadmill-buyers-guide/