Tohle velké prkno, na kterém se stojí a pohybuje vpřed pomocí dlouhého pádla, jste na českých řekách a rybnících už nejspíš viděli. Jde o skvělý sport, při kterém člověk zapojuje celé tělo, buduje smysl pro rovnováhu a v neposlední řadě také zlepšuje svoji fyzičku. Navíc se jedná o aktivitu, která bude bavit celou rodinu.

Zdroj: Youtube

Z HAVAJE DO SVĚTA

Lucka Fialová je závodnice a zároveň instruktorka na paddleboardu. „Dostala jsem se k tomu vlastně náhodou, když nám na windsurfingu nefoukal vítr. Netrvalo dlouho a začala jsem i závodit,“ říká. A vlastně tím tak trochu popisuje i začátky moderního paddleboardingu, které se vážou k Havaji a surfařským instruktorům. Ti paddleboardy využívali k pohybu na vodě a kontrole svých klientů. Brzy se však z těchto dlouhých prken s pádly stal populární doplňkový trénink pro surfaře, kanoisty a kajakáře a posléze i pro širokou veřejnost. Není divu, při správném pohybu se zapojují všechny svaly v těle, trénuje se rovnováha, a protože jde o aerobní sport, prokazujete na prkně službu i svému srdci.

Nekonečné možnosti

Jezdit se dá všude, kde je voda – na vlnách i klidné vodě. „Je mnoho disciplín, které se při paddleboardingu využívají, a k nim se vážou i jednotlivé typy prken. Nejdostupnější jsou nafukovací prkna. Jsou odolná a sbalíte je do batůžku, který můžete mít v kufru auta nebo si ho jednoduše donést tam, kam potřebujete. Seženete různé typy: dětské, širší, rychlejší, na klidnou vodu, do vln... Součástí setu je ale ve všech případech prkno, pádlo, přídavné ploutve, nafukovací pumpa a batoh,“ vyjmenovává Lucka.

Populární je ale také půjčování paddleboardů, které je dnes dostupné už skoro v každém větším městě. Karolína s Luckou se shodují, že krásné jsou výlety na paddleboardech, při kterých se sjíždí české řeky. Pořádají se na Berounce, Lužnici i na některých úsecích Vltavy. Ve městech zase často najdete kurzy jógy nebo posilování na prknech anebo to můžete vzít z gruntu a vydat se na nějaký letní kemp.

Zdroje:

  • Kondice 7/2019
  • Lucka Fialová, závodnice a instruktorka na paddleboardu
  • https://www.padler.cz/autor/17146-lucie-fialova/
  • https://www.acefitness.org/continuing-education/prosource/august-2016/5997/ace-sponsored-research-can-stand-up-paddleboarding-stand-up-to-scrutiny/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5057214/