Premium obsah

Osteoporóza – jak může pohyb pomoci?

Osteoporóza – jak může pohyb pomoci?
Osteoporóza neboli řídnutí kostí je proces, který zná alespoň z doslechu prakticky každý z nás. Asi by se logicky nabízelo, že při takové diagnóze není pohyb úplně příhodný, abychom neriskovali zlomeninu. Sporty, u kterých je velké riziko zranění, opravdu zrovna vhodné nejsou. Šikovně zvolený sport ale může člověku s osteoporózou naopak prospět. Jak je to možné?

Co je to osteoporóza

Naše kosti jsou velice aktivním orgánem, ve kterém probíhá neustálé odbourávání vnitřní struktury kosti, ale zároveň její obnovování. Bohužel postupem věku dochází k převaze odbourávání nad obnovou. Je to přirozený proces, který nazýváme osteopenie. Někdy ovšem dojde k situaci, kdy odbourávání přesáhne únosnou mez, kost se stává příliš křehkou a málo odolnou vůči zatížení. Takový stav pak označujeme jako osteoporóza. Kosti postižené osteoporózou se pak snadněji lámou. Častěji se s osteoporózou setkáme u žen, protože proces obnovy kosti se odvíjí od množství pohlavních hormonů. U žen jsou důležité estrogeny, jejichž produkce radikálně klesá po menopauze. Je proto důležité u žen po přechodu pravidelně sledovat kostní denzitu a v případě potřeby včas nasadit nějakou léčbu.

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.