Třináct učitelů tělocviku stoupá v lyžařském středisku Dolní Morava na skialpových lyžích s pásy nahoru do kopce. Jejich peloton uzavírá biatlonista Ondřej Moravec.

"Nechcete se někdo napít?" nabízí všem okolo na první zastávce svou láhev. Na dotaz, co má za iontový nápoj, se rozesměje: "To je šumák z Lidlu. A místo energetických tyčinek jsem si koupil Milu. Je levnější."

Na kurz, který se koná v lyžařském středisku na Dolní Moravě, se přihlásilo 13 učitelů, většinou tělocviku. Skialpovou zkušenost má málokdo z nich. Během třídenního kurzu proberou vybavení, zásady bezpečnosti, právní předpisy, naučí se nastavovat vybavení, seznámí se s půjčovnami, které jsou ochotné spolupracovat se školami a nabídnout jim přijatelné ceny. Po absolvování kurzu učitelé získají certifikát a mohou s dětmi vyrazit na lyžích do přírody. Někde se to stane součástí kurzu, jinde plánují jednodenní výjezdy na hory.

Projekt vznikal během covidu, když za Ondrovým kamarádem, horským vůdcem Branislavem "Gabem" Adamcem, přišli jeho známí, zda by nevzal jejich děti na skialpy. Vyrazil s deseti dětmi na Dolní Moravu, nejmladšímu bylo 16 a nejstarší 28, a zjistil, že je to všechny baví. "Zpětná vazba byla okamžitá. Jeden z kluků se mě zeptal, zda bych to nezprostředkoval i jeho spolužákům." Tak se do toho pustil.

Loni si to vyzkoušeli s pěti školami na Pradědu a Dolní Moravě, která je ke skialpinistům velmi přátelská, prošlo jim rukama 200 dětí, z čehož jen dvě to nedaly. "Dost jsem se u toho pobavil, děti byly překvapené, co tam dělám, ptaly se mě, kolik za to dostávám peněz, nedávalo jim smysl, proč je nazouvám do bot, anebo jim šteluji vázání. Ale mě to moc bavilo," vypráví trojnásobný olympijský medailista Ondřej Moravec.

A baví to i s kantory. Mnozí z nich na tom stojí poprvé a sport si okamžitě zamilují. A se skialpovým výstupem na Podbělku na Dolní Moravě a sjezdem v prašanu po zasněžené sjezdovce nemají problém.

Ondřej jim mezitím vypráví, jak se na Sněžníku jednou ztratil v mlze a zda je v Polsku nebo v Čechách ověřoval podle hraničních kamenů. Směje se, i když nahoře na Slamníku zjistí, že má urvané vázání. To že dolů sjíždí s volnou patou, by ovšem na biatlonistovi poznal málokdo. "O každého druhého bych se bál, ale o Ondru ne," směje se Adamec.

Na první kurz letošního roku dorazili učitelé ze Svitav, Olomouce, Zlína, Ostravy, Moravské Třebové, Brna, Pardubic a Tršic. "Byla jsem na skialpech poprvé a ještě v lednu asi zorganizuji jednodenní výlet na Dolní Moravu," říká nadšeně tělocvikářka Pavla ze Zlína.

Zatím bylo vypsáno pět kurzů, další budou přibývat. A chystají se také speciální skripta.

Zdroj: biatlonmag.cz
časopis Kondice (reportáž autorky)
www.skialp-do-skol.cz

Zdroj: Youtube