Oddalte cukrovku až o 40 let

Oddalte cukrovku až o 40 let
V České republice žije více než osm set tisíc diabetiků a jejich počet neustále roste. Odborníci už mluví dokonce o epidemii. Pacientů s cukrovkou druhého typu je ale ve skutečnosti ještě asi o dvě stě tisíc víc. Jen jim ještě nebyla diagnostikována.

Zatímco první typ diabetu, který nejčastěji vzniká v dětském věku, je zcela geneticky podmíněn a nedá se mu předem zabránit, u druhého typu (a právě tím trpí 93 % diabetiků u nás) značně záleží na životním stylu. Bohužel i tento typ cukrovky je do velké míry dědičný: jestliže oba rodiče trpí diabetem 2. typu, pravděpodobnost výskytu cukrovky u jejich potomka se vyšplhá dokonce na 75 %. Přednosta interní kliniky ve Fakultní nemocnici v Motole a bývalý dlouholetý prezident Diabetické asociace ČR profesor MUDr. Milan Kvapil vysvětluje, že dědičnost nám určuje, zda diabetes 2. typu dostaneme. Nicméně svým životním stylem můžeme nástup tohoto typu cukrovky rapidně oddálit. A to třeba i o čtyřicet let! Proto byl dokonce vyhlášen Národní akční plán pro diabetes, který mimo jiné apeluje na včasné zjištění cukrovky a dodržování zdravého jídelníčku a aktivního života. Čím dříve totiž diabetes začnete léčit, tím spíše si vystačíte pouze s dietou – bez tablet a inzulinu. Také značně snížíte možnost zdravotních komplikací v podobě postižení ledvin, kardiovaskulárních problémů nebo takzvané diabetické nohy.

Čeho se tedy vyvarovat

Loading
ZAVŘÍT REKLAMU
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.