Jako by se můj život najednou zpomalil, připadá mi, když stojím na terase restaurace Tjeldsundbrua Kro nedaleko městečka Evenes na ostrovech Vesterály na severu Norska. Je jedenáct večer, slunce se odráží od hladiny zálivu pod námi, mám tmavé sluneční brýle a kochám se – měkkým ‚odpoledním‘ sluncem, zelenými kopci a rybářskou loďkou, která právě projíždí pod mostem spojujícím norskou pevninu s ostrovem Hinnoya.
Tady – desítky kilometrů za severním polárním kruhem – od konce května do půlky července trvá období polárních dnů, kdy slunce vůbec nezapadá a tuhle měkkou odpolední hru hraje celou noc. Našinec na to není zvyklý. Neuspí ho peřina přes hlavu, zatažené závěsy, kterými vždy trochu slunce prosvítá, ani tři (v Norsku dost drahá) piva po večeři. Proto až se dost vynadíváte na tu krásu, dejte si přes oči speciální pásku. Jedině ta vám dá propustku do dalšího dne, který bude zase výjimečný.
Cestou necestou
Lofoty na severu Norska tvoří asi 80 ostrovů, na kterých žije 24 tisíc obyvatel. Jejich hlavním městem je Svolvar na ostrově Austvagoy. Tohle místo je hlavně o přírodě, protože se zde nachází pouhých šest obcí: Vagan, Vestvagoy, Flakstad, Moskenes, Varoy a Rost. Od soustroví Vesterály odděluje Lofoty jen úžina Raftsund. Hlavním městem Vesterálů je Sortland a k souostroví také patří druhý největší norský ostrov po Špicberkách – Hinnoya.
Lofotům a Vesterálům se přezdívá ‚perly severního Norska‘. A přesně tak to je. Silnice vedou mezi kopci, stáčí se přes fjordy, které projíždíme po mostech. Zelené louky jsou tady tak nějak zelenější, šedomodrou hladinu střídají zátoky s tyrkysovou vodou a bělostnými písčitými plážemi, které lemují skaliska. ‚Parkují‘ zde rybářské loďky a nad nimi jsou posazené červené či modré domečky místních, což dělá z krajiny mimořádný kýč. Ovšem takový, který si zamilujete a budete ho fotit pořád dokola. A nad tím vším se dramaticky vypínají vysoké štíty hor.
„Jaro a léto jsou tu nejkrásnější, protože dochází k neuvěřitelné proměně přírody. Ta se probouzí ze zimy rovnou do léta, zatímco na vrcholcích tisícimetrových štítů se třpytí sněhová pole,“ popisuje Petr Burian, majitel cestovní kanceláře, který do Norska jezdí skoro třicet let.
V létě vás neomezuje blížící se soumrak ani tma, a proto můžete podle chuti jezdit po malých silničkách a zastavovat na nádherných výhledech.
Najednou náš řidič šlápne na brzdu. Právě zahlédl v blízkosti farmy pasoucí se soby. Tedy doufám, že to je sob, protože rozeznat ho od losa mi dělalo problémy. Je to prý jednoduché: los je zavalitější, má velkou hlavu, nápadně hubené nohy a hlavně velké rozložité lopatky parohů. Sob je drobnější, jen s tenkými delšími parůžky.
Nejlepší kafe na světě
Dny tady ubíhají podobně: projíždíme ostrovy, zastavujeme, fotíme, odpočíváme, kocháme se, relaxujeme. A pak se zamilujeme. Do vesničky Laukvik v severní části Lofot. Nejdříve nás jako magnet přitáhly čtyři sušáky, na kterých se sušily tresčí hlavy, jež budou později rozemleté a využité jako krmivo pro ryby.
Spíme v městečku Stokmarknes na Vesterálech. Táhne se nad fjordem do kopce, po kterém jsou rozesety bílé, červené a modré domečky. V šest večer je už v supermarketu pusto a prázdno, po ulici jede jen osamělý cyklista. „Norové večeří. Po čtvrté hodině se potkávají doma, povídají si, chystá se jídlo. Dětské kroužky a další aktivity začínají až poté,“ říká Petr Burian.
Právě ve Stokmarkenes sídlí jedna z největších firem zabývajících se chovem a zpracováním ryb. Provozuje 40 mořských sádek a produkuje desítky tisíc tun lososů a pstruhů ročně.
Dát si zde čerstvého lososa je tedy dalším z důvodů, proč sem zamířit. Ale i kdybyste snad ryby nejedli, rozhodně v tomhle koutu světa nepřijdete zkrátka.
Další zajímavosti
1) Zajímavá městečka
Neoficiální hlavní město Lofot je Svolvar. Za návštěvu stojí také osada Kabelvag, kde je malé akvárium a kostel nazvaný Námořnická katedrála, nebo romantický rybářský přístav Henningsvar, který se rozkládá na několika ostrůvcích.
2) Nejpůsobivější scenerie
Jedny z nejkrásnějších lofotských scenerií lze vidět z pobřežní silničky číslo 815.
3) Nejkrásnější pláže a tip na plavbu
Nejjižnější část souostroví Lofoty lemují i krásné písečné pláže, zejména u vesnice Ramberg.Za návštěvu rozhodně stojí i další rybářské vesničky – třeba ta s nejkratším názvem: A. Stále živoucí je rybářská osada Nusfjord (UNESCO). Nezapomenutelným zážitkem je pak jakákoli plavba – například po fjordu Kjerkfjorden, která začíná v nejhezčí lofotské vesnici Reine.
4) Městečko Harstad na Vesterálech
Na Vesterálech se zastavte ve významném rybářském městě Harstad. Nedaleko od něj stojí kamenný kostel Trondenes, postavený kolem roku 1250, který ve středověku platil za nejseverněji položený křesťanský kostel. 5) Pozorování velryb na VesterálechVesterály ovšem proslavilo také pozorování velryb – hvalsafari.Za tím se jezdí v červnu a červenci na nejsevernější výspu ostrova Andenesoya, kde se nachází malá vesnička Andenes. Odtud se vyplouvá na několikahodinovou plavbu vodami Norského moře.Jde o jednu z nejlepších lokalit pro pozorování kytovců. Nejčastěji sledované druhy ve zdejších vodách jsou vorvaň, kulohlavec černý, plejtvák myšok, keporkak a kosatka dravá. Za návštěvu stojí i výjimečné muzeum zasvěcené kytovcům.
Zdroj: Kondice 6/2019, autorská reportáž z místa