Nordic walking neboli severská chůze je sport, který vznikl z lyžařského běhu. Původ má ve Finsku, ale velmi rychle se rozšířil po celé Skandinávii a následně i Evropě. Nordic walking se stal velmi oblíbeným nejen proto, že ho mohou praktikovat lidé z různými zdravotními problémy. Výborně funguje jako prevence onemocnění svalového systému nebo jako rehabilitace po úrazech. Zároveň je severská chůze skvělým nástrojem ke snížení tělesné hmotnosti.

„Při správné technice nordic walkingu se automaticky napřímíme, zapojí se svaly hlubokého stabilizačního systému, uvolní se napětí v zádech, postupně se zvětší pohyblivost všech kloubů a posílíme neskutečné množství svalů. A protože příroda je ta nejlepší tělocvična, hned se nám také zlepší nálada,“ říká instruktorka nordic walkingu Zuzana Rybářová. Největší výhodou severské chůze je ale to, že se dá provozovat téměř kdykoliv a kdekoliv.

Zdroj: Youtube

5 kroků, jak začít s nordic walkingem

1.

Nejdůležitější jsou hole.

Hole na nordic walking jsou menší a mají takzvanou rukavičku. Při výběru se určí velikost rukavičky - S, M nebo L. Délku holí vypočítáte tak, že vynásobíte vaši výšku v centimetrech číslem 0,68. Začátečníci mohou mít hole o centimetr nížší, nikoliv ale vyšší.

Zakoupením kvalitní a dobře padnoucí sady holí pro nordic walking získáte větší volnost a pohodlí, jakmile se sport lépe naučíte a budete chtít měnit terén.

2.

Vsaďte na kvalitní obuv.

Výběr bot je u nordig walkingu stejně důležitý, jako u běžné chůze a turistiky. Plánujete-li chodit po chodníku, postačí kvalitní tenisky. Chcete-li ale pokořit náročnější terén, zvolte turistickou pevnou obuv.

3.

Rozcvička!

Hole chyťte na půl žerdi - uprostřed. Chodidla pod kyčlemi, kolena uvolněná, trup je v mírném předklonu, hlava v prodloužení páteře. Střídavým pohybem vycházejícím z ramen rozpohybjte hole před tělem a za ním. Několikrát zopakujte, dokud necítíte, že se ramena uvolňují, a že je pohyb plynulý.

4.

Kupředu!

Nasaďte si rukavičky i pásek k holím a vykročte delším krokem vpřed. Mějte mírně pokrčená kolena a došlapujte celým chodidlem. Od prstů se odrazte k dalšímu kroku. Hůl vždy zapíchněte za patu protilehlé nohy. Hůl by měla mít stejný úhel, jako zadní natažená noha. Paži dotáhněte až za tělo a tam uvolněte sevření hole. Ramena jsou uvolněná, hlava je neustále v prodloužení trupu v mírném předklonu. Pohled směřujte cca 20 metrů před sebe a soustřeďte se na pravidelný dech.

5.

Začněte na mírném kopci.

U severské chůze obecně platí, že chůze na rovince a z kopce je pro začátečníky nejmíň vhodná. Půjdete totiž do kopce, vaše tělo se automaticky nastaví do správné pozice, a ač půjdete ze začátku mnohem pomaleji, o to víc si tělo zapamatuje správné postavení.

Navíc také vždy platí, že zdoláte-li kopec, dokážete se na věci podívat s větší perspektivou. Kromě toho pobyt v přírodě pročišťuje tělo i mysl snad ze všeho nejvíc. Vyzkoušejte nordic walking i vy, zaručujeme vám, že si ho zamiluje každý.

Zdroje: