Premium obsah

Nohy jako základ lidského těla

Nohy jako základ lidského těla
Pokud postavíme základy nějaké budovy špatně, nemůžeme očekávat, že následná struktura bude dobře držet a plnit své funkce. S nohama je to podobné. Od nohou se nám odvíjí nastavení a vnímání celého těla, tak proč se v obuvním průmyslu vůbec nerespektuje přirozený tvar a vlastnosti nohou? Nejen o volbě vhodné obuvi se dočtete v tomto článku.

Základní stavba nohy

Základní stavba kostry nohy je obdobná jako u ruky. V obou případech jsou totiž struktury tvořeny větším množstvím menších kostí, které jsou navzájem pospojovány do řady kloubů, což umožňuje ruce i noze provádět citlivé a drobné pohyby. Na noze jsou kosti uspořádány do tzv. kleneb. Kostra nohy tedy není plochá, ale klenutá, a to jak v podélném, tak v příčném směru. Proto rozeznáváme klenbu podélnou a příčnou. Klenby zajišťují efektivní rozložení váhy celého těla do několika bodů se zachováním maximální možné stability. Na pevnosti klenby se podílí nejen tvar a uspořádání kostí, ale také pevnost vaziva a tah svalů. Na stabilitě klenby se nejvíce podílí svaly, jejichž šlachy se upínají na spodní plochu kostry nohy, a tím klenby podchycují a zvedají. Často se v praxi setkáváme s oslabením a poklesem klenby, což označujeme jako plochou nohu (pes planus).

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.