Nejdostupnější turistické mačky

Na ledovci či ve vysokých horách s chůzí pomáhají mačky. Díky nim se na ledu zvládnete pohybovat relativně bezpečně a můžete se tak vyhnout zbytečným úrazům. Mezi horskými turisty se těší velké oblibě hlavně pro své všestranné využití. Mají deset nebo dvanáct hrotů a k botám se připevňují plastovými profilovanými „svorkami“ a řemínky z odolné pásky. Hodí se téměř na všechny typy outdoorových bot, takže jejich nákup vám šetří peněženku.

Nevýhodou je celkem složitý (alespoň pro začátečníky) proces jejich upevňování na obuv. Každopádně jde spíš o otázku nácviku. Dobře s nimi zvládnete i zledovatělé úseky cest – chůze s mačkami pak není téměř vůbec náročná. Jen si musíte dávat pozor, abyste neměli nohy příliš blízko u sebe, protože to – v případě zachycení nohy o hrot – může mít za následek pád a poškození návleků a kalhot. V praxi platí, že velikost nesmeků a maček je stejná jako velikost bot. Můžete se také setkat s univerzální velikostí, ale v tomto případě hrozí, že vám budou z boty klouzat. Speciální vložky proti nabalování sněhu oceníte v případě, že nemáte mačky s integrovanou vložkou. Turistické mačky pořídíte od 1 000 korun, horolezecké automatické mačky stojí kolem 3 000 korun.

Nesmeky do méně náročného terénu

S nesmeky si vystačíte v nenáročných terénech, které jsou poprášené sněhem. Na led ale vhodné nejsou. Jejich hlavní výhodou je, že se snadno nasazují a váží méně než ocelové mačky. Tudíž jsou i skladnější při přepravě. Mají méně hrotů (obvykle 6) a kratší řemínky. Nezabírají celou podrážku, ale jsou umístěny v její střední části. Takové umístění a omezený počet hrotů vede k tomu, že nesmeky dobře fungují na sněhu – ale i na ledových, spíše nenáročných cestách, někde v nižších polohách hor a rovinatějším terénu. Nesmeky jsou navržené tak, aby bylo možné je nasadit na libovolný typ obuvi, ať už se jedná o lehké běžecké boty, nebo masivní pohory. Obecně se rozlišují dva typy nesmeků. Nesmeky s hroty jsou velmi lehké a nasazují se pohodlně na celou podrážku boty. Využijete je i při běhu na sněhu: k tomu jsou ideální gumové nesmeky s malými hroty, které vás nebudou zbytečně zatěžovat. A pak tu máme ozubené neboli řetízkové nesmeky. Ty už můžete využít i na větší ledovce, ale pozor: kluzké povrchy, jakou jsou kameny či namrzlé cesty, nezvládnou. Nesmeky seženete v rozmezí od 700 do 1 500 korun pode typu materiálu.

Sněžnice jsou univerzální

Sněžnice rozloží vaši hmotnost do větší plochy, takže se budete méně bořit do sněhu a můžete se tak v zimní krajině pohybovat bez omezení. Sněžnice mají menší hmotnost, jsou univerzálnější a nevyžadují prakticky žádnou údržbu ani seřizování. Také samotné používání sněžnic je jednoduché, stačí je nasadit a jít. Před koupí sněžnic si ujasněte, kde všude je budete používat. Pro občasnou procházku méně náročným terénem si vystačíte s levnými sněžnicemi, pro častější vysokohorské túry však budete muset investovat do kvalitnějších kousků z tvrdšího, odolnějšího plastu. Nejrozšířenější jsou plastové sněžnice s odlehčenou konstrukcí a hroty na spodní straně, díky nimž zvládnete i zledovatělý nebo kamenitý terén a svahy. Musíte ale počítat s vyšší pořizovací cenou. Cena univerzálních sněžnic do méně náročného terénu se pohybuje v rozmezí 2 000 až 3 000 Kč. Pokud se budete pohybovat v náročném terénu, budete muset do sněžnic investovat asi 5 000 až 7 000 korun.

Sněžnice je možné připevnit pomocí řemínků, klipsů nebo rychloupínacích pásků. S jejich pomocí nohu zafixujete v několika místech. Většina sněžnic umožňuje fixaci v oblasti nártu, v patní části a některé typy umožňují zpevnit také špičku. Pokud nechcete do sněžnic hned investovat, můžete si je půjčit v některých půjčovnách nebo prodejnách skialp.

Zdroj:

  • www.8academy.cz
  • www.heureka.cz
  • www.recenzer.cz