Premium obsah

Nejčastější typy úrazů a jak je poznat

Nejčastější typy úrazů a jak je poznat
Jako měkké tkáně se označuje kůže, podkoží, fascie a jiné vazivové útvary (vazy, šlachy) a samozřejmě také svaly. Nejčastější úrazy tohoto typu jsou jednoznačně částečné nebo kompletní ruptury vazů a šlach. I když se v obou případech jedná o vazivovou tkáň, jejich vnitřní struktura je odlišná. Od toho se odvíjí funkce a umístění v těle.

Poranění šlach

Šlacha funguje jako připojení svalů ke kosti, kde se uchytává do tzv. okostice. Takové místo označujeme jako svalový úpon. Šlacha musí být pružná, aby pružně přenášela svalovou sílu na připojenou kost. Při jejím kompletním přerušení je zcela znemožněna svalová práce, nedochází k pohybu, protože se sval bez šlachy pasivně smrští a posune k druhému místu úponu. Vzniká tedy snadno rozpoznatelná deformace svalu. Často se můžeme setkat s předchozím postižením šlachy zánětem nebo s jejím dlouhodobým přetěžováním. Je důležité přetrženou šlachu urychleně sešít, aby nedošlo k jejímu zkrácení.

Poranění vazů

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.