Premium obsah

Nejčastější problémy u běžců

Nejčastější problémy u běžců
Běh je bezpochyby jednou z nejoblíbenějších aktivit. Bodejť by ne, když k její realizaci v podstatě potřebujete jen vhodnou obuv, sportovnější oblečení a trochu toho volného času. I když se vlastně jedná jen o zrychlenou chůzi, tak to neznamená, že není důležité být na běhání dostatečně zpevnění a připravení. Svalové dysbalance a nevhodně nastavené tělo v každodenním životě se pak logicky promítá i do běhu. Z toho pak vyplývají časté funkční obtíže, které časem mohou přejít i do poruchy strukturální. Pojďme se nyní podívat na ty nejčastější z nich.

Plantární fasciitida

Jako plantární fasciitida se označuje zánět tzv. plantární fascie, což je široká a plochá vazivová struktura táhnoucí se chodidlem od paty až po prsty. Jejím úkolem je fixace drobnějších svalů chodidla a také se účastní na tlumení nárazů vznikajících při chůzi a běhu. Pro její zdraví je ovšem zásadní správné nastavení chodidla, jeho došlap a odval. Je zapotřebí, aby byly funkční krátké svaly chodidla, což jsou funkčně flexory. Mimo jiné musí fungovat také svaly, které se podílejí na udržení klenby nožní. Pokud se klenba propadá, krátké svaly chodidla ochabují a na plantární fascii je vyvíjeno velké tahové zatížení. Po čase se to může projevit právě zánětem této struktury.

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.