Premium obsah

Nejčastější přetížení, která vedou k bolestem kolen

Nejčastější přetížení, která vedou k bolestem kolen
Bolesti kolen, se kterými chodí k fyzioterapeutům i mladí lidé, jsou zrádné v tom, že málokdy je příčina v kloubu jako takovém. Pokud si pacient není vědom nějakého nežádoucího pohybu nebo vyloženě úrazu, pak je bolest v koleni ve většině případů přenesená z okolních segmentů (z nohy, kyčelního kloubu nebo z oblasti beder a kříže), popřípadě je způsobená špatnou souhrou svalů, které se ke kolennímu kloubu nějakým způsobem vztahují. V tomto článku se podíváme na nejznámější svalové dysbalance a přetížení, která vedou k bolestem kolen.

Bolest přední části kolene

Pokud je bolest lokalizovaná do přední části kolenního kloubu kolem čéšky, pak se v rámci přetížení nejčastěji jedná o femoropatelární syndrom nebo patelární tendinitidu, známou jako skokanské koleno. Oba syndromy se vyznačují svalovou dysbalancí v rámci čtyřhlavého svalu stehenního (m. quadriceps femoris), který tvoří přední plochu stehna. Zde nacházíme dysfunkci přímého svalu stehenního (m. rectus femoris), který v níže uvedených případech táhne směrem nahoru (proximálně), nikoli dolů (distálně), jak by tomu mělo být v přirozených pohybových vzorech. Směr tahu svalů nahoru způsobí zvýšení tlaku na čéšku vůči stehenní kosti a také zatěžuje úpon čéšky na holenní kost. Když k tomu navíc připočteme ne zcela optimální pohybové návyky, časem se můžeme dopracovat právě k těmto syndromům. 

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.