Premium obsah

Nejčastější nevhodné pohybové vzory u dospělých

Nejčastější nevhodné pohybové vzory u dospělých
Znáte to. Některé pohyby prostě děláme úplně automaticky a vůbec nepřemýšlíme nad tím, zda je děláme správně. Malé děti se ve většině případů pohybují naprosto přirozeně správně, protože k tomu mají v mozku uložené pohybové programy. Bohužel se později překrývají programy náhradními, které již tak vhodné nejsou. Proto my, dospělí, už se často nepohybujeme s ohledem na zdraví svého těla. Níže si proto rozebereme nejčastější nevhodné pohybové stereotypy a jejich hlavní důsledky. 

Posazování přes sed-leh

Fyziologický způsob posazování je přes bok do tzv. šikmého sedu a posléze do sedu přímého – takový pohyb je pro tělo šetrný, neboť v něm páteř pracuje v maximálním možném napřímení. Při posazování přes sed-leh dochází naopak ke kompresi páteře, což je jev nežádoucí z důvodu zvýšeného opotřebovávání meziobratlových plotének a dalších struktur páteře. Chybí souhra mezi svaly celého těla. Finální posazení navíc provádí sval bedrokyčlostehenní, který je ovšem určen k ohybu v kyčli v rámci chůze, nikoli k posazování.

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.