Na jógu jsem moc tuhý

Dobře, děláme to všichni. Ale někdy nás to odradí natolik, že raději zůstaneme doma na gauči. Myšlenky jako „jsem moc tuhý/á, to bude trapas, ani se neohnu ke kolenům,“ „jak se na mě budou dívat ostatní, budu tam jako blbec,“ „jak to, že si Maruška dá nohu za krk a já mám problém i s normálním sezením,“ jsou běžné. Ale věřte mi, že ostatní mají na lekci jógy tolik práce sami se sebou, že není moc prostoru pro to, aby vás posuzovali.

Naopak jóga je vhodná pro ty nejvíc zatuhlé, protože těm nejvíc pomůže. Pokud jste hodně mobilní od přírody, až zas tak jógu nepotřebujete. Říkat „nemohu cvičit jógu, protože jsem moc tuhý/á“, je jako tvrdit „jsem moc špinavý/á na to, abych si dal/ sprchu.“

Dýchejte, je jedno jak

Začátečníci se mě často na lekci ptají, jak mají dýchat. S klidem to zatím pusťte z hlavy. Nejdřív se musíte naučit správně postavit pozici. Pokud je tělo špatně nastavené, ohnuté a zkroucené, bránice nemůže dobře fungovat a na správný dech nemáte šanci.

Začátečníci často dech zadržují, důležité je tedy dýchat, jak to půjde. A zbytečně si neplést hlavu dechovými technikami. Ostatně i proto je v józe nejdřív stupeň tři – ásana a pak až stupeň čtyři- pranajáma neboli dechové techniky.

Jóga není honění ega na sociálních sítích

Na jógu vám opravdu stačí levná podložka a obyčejné triko i legíny. Podložka za dva tisíce z vás lepšího jogína neudělá. Já učím jógu už 15 let mám podložku za pár stovek totálně rozervanou od koček. Bohatě stačí.

Jógu není o narcistickém předvádění. Nikdo vás nehodnotí, nekritizuje ani neobdivuje. Je to o vás, děláte to sami pro sebe. Není to gymnastika na efekt. Zapomeňte na honění si trika na sociálních sítích. Bývalé gymnastky v krkolomných pozicích tam stejně dostanou víc likes než vy v ásaně s mořem za zády. Jógy se nedělá navenek pro dojem, tím se popírá celá její filosofie.

Najděte si dobrého učitele a důvěřujte mu

Stejně jako v jiných oborech, i v józe jsou kvalitní a nekvalitní učitelé. Pokud si někdo udělal rychlokurz víkendovku, asi bych na takovou lekci nešla. Hledejte učitele s delší praxí a vzděláním i ze zahraničí. Vyzkoušejte jich klidně víc. Nejde jen o počet certifikátů, které mají, ale aby vám sedli jako lidi, aby fungovala chemie.

Pokud už máte svého oblíbeného učitele nebo učitelku jógy, nezpochybňujte jejich instrukce. Nejspíš toho ví víc a jak já často říkám, pokud si chtějí lidé dělat věci podle svého, mohou cvičit doma.

Jóga není workout

Jóga je v první řadě duchovní disciplína. Pokud jste se přihlásili na jógu, abyste zhubli deset kilo, je lepší se dát na běhání. Nepochybně má skvělé účinky pro tělo, které je pružnější. Ale nevěřte reklamám, že budete mít z jógy „pevný zadeček a břišáky.“ To byste museli praktikovat denně dvě až tři hodiny. Pokud chodíte jednou, dvakrát týdně, je to o tom, že na lekci vypnete chaos myšlenek a jako vedlejší bonus vás třeba přestanou bolet záda.

Zdroj: Autorský text (autorka je učitelkou jógy)