Jóga je fyzická, duševní a duchovní praxe, díky níž se můžete cítit celkově zdravější. Existují v různé styly, takže si můžete vybrat něco, co vám nejlépe vyhovuje. Není to jen o tom, že se snažíte udělat stojku na rukou nebo dát nohy za hlavu. Jako učitelka jógy doporučuji především „zdravotní styl“ Iyengar jógy. Na mých lekcí mám spoustu žen ve středním věku a výš. Nejedeme stokrát Pozdrav slunci nahoru dolů ani se nesnažíme nacpat do krkolomných pozic. To postrádá smysl. Naopak se využívají pomůcky jako jsou židle, bloky nebo pásky, které řadu ásan ulehčí, a hlavně je pomohou udělat správně, protože jen tak může jóga našemu tělu prospět. Když se dělá dobře.

Ve dvaceti většinou člověk chodí na jógu, protože se chce nějak hýbat, spíše chce dynamiku a ideálně se ještě pak vyfotit někde na sociální sítě. To můžeme přeskočit a věnovat se jógové praxi s větším poklidem, kdy budou naopak její přínosy ještě vyšší.

Zdroj: Youtube

Výhody jógy po padesátce

Jógu můžete začít cvičit v kterékoli fázi svého života. Neexistuje nic takového, jako začít příliš brzy nebo příliš pozdě. Já sama se za pár let k číslu 50 přiblížím a opravdu až teď oceňuji některé její výhody, které jsem dřív neviděla. Mladé tělo je relativně pružné a funguje tak, jak má. Věkem pak svaly ochabují, jsme tužší, bolí nás záda a jsme unavenější. Vstávání z nízké židle nebo sezení na podlaze může být náročnější, zavazování tkaniček vestoje je výzva. Cvičení jógy vám dodá sílu a pružnost, které potřebujete k udržení zdravých svalů a kloubů.

Neříkám, že jóga je magie, která z vás udělá mladice, ale umí stárnutí a degenerativní procesy v těle zpomalit, což potvrzuje i studie. Vlastně asi není nic efektivnějšího, čím bychom se mohli udržovat ve formě a zdravé lépe. Lidé, kteří cvičí jógu, zjišťují, že lépe spí, lépe se soustředí a cítí se během dne energičtější.

Čím pomůže jóga vám?

  • zvyšuje sílu
  • zlepšuje ohebnost
  • snižuje chronickou bolest
  • pomáhá při artritidě
  • snižuje výskyt srdečních onemocnění
  • zmírnit stres a úzkost
  • zmírnit bolesti zad

Pozn. Autorka je lektorkou jógy

Zdroj: Autorský text, Výzkum, Studie