Proč se vydat na sólo výlet?

Toužíte poznávat nová místa, cizí kultury a život v jiných zemích? Pak přesně pro vás je sólo cestování tou správnou volbou. Jakmile si naplánujete výlet a vyrazíte sami, máte největší šanci prozkoumat danou zemi či město přesně podle vašich představ. V tu chvíli jste pouze vy svým pánem. Nemusíte se nikomu podřizovat. Pokud se rozhodnete obejít pár kaváren a sednout s knihou v parku nebo vylézt na sopku, není potřeba tento program s nikým konzultovat a řešit kompromisy. Jakmile jste v cizím prostředí sami, lépe tak poznáte zdejší život, ale i sami sebe. Dostanete šanci se zklidnit, pozorovat svoje reakce na nenadálé situace a máte také šanci se dát do řeči s místními obyvateli. Někdy je cestování o samotě takovou formou terapie. (HOŠINSKÁ, Klára. Nové trendy v poptávce cestovního ruchu – solo tourism. 2017.)

Zdroj: Youtube

Jak se na cestování připravit?

Pokud se chystáte na takový sólo výlet poprvé, určitě nepodceňte přípravu. Vše, co jde naplánovat předem, zařiďte z pohodlí domova. Kupte letenky, zajistěte si transport z letiště i ubytování. Nemusíte mít úplně rozepsaný harmonogram minutu po minutě, ale je dobré mít nějaký předběžný plán, kterého se budete moct chytnout v případě, že byste se v cizí zemi najednou cítili bezradní. Sepište si místa, která určitě chcete vidět, i s časovou náročností. Nezapomeňte si ale zjistit i další zajímavá místa, která třeba přijdou vhod, když dojde k neočekávaným změnám plánu. Zajistěte si také cestovní pojištění a mějte v pořádku všechny doklady. Jediné, na koho se můžete spolehnout při takovém výletě, jste vy sami – i když se sólo cestování zdá být trochu bohémským krokem, je nutné i zde vykázat notnou dávku zodpovědnosti k sobě. (MÜLLER, Pavel. Spotřební chování „millennials“ a jejich potenciál pro světové hotelnictví.)

Jak překonat pocity osamění?

Ať už jste zvyklí trávit čas o samotě, nebo ne, ocitnout se najednou v zemi, kde se mluví cizím jazykem, panují zcela jiná pravidla a zvyklosti a nikoho tam neznáte, může být někdy náročné na psychiku. Nemalujte si takové chvíle na růžovo a buďte na ně připraveni. Je dobré si s sebou sbalit oblíbenou knížku, která vám bude dělat společnost a povzbudí vás. Dobrý přítel na cestách je i notes nebo zápisník, kam si můžete zapisovat své postřehy, myšlenky a pocity. Krásné i nepříjemné pocity jsme zvyklí z běžného života sdílet s ostatními. Ta potřeba sdílet vás dřív nebo později dostihne i při cestování o samotě. Proto si zapisujte vše, co vás napadne. Nasytíte tak svou potřebu sdílet své pocity. Zároveň vás překvapí, když si pak zpětně přečtete, co jste v danou chvíli prožívali. A věřte, že si to budete chtít připomenout. Připravte se i na to, že zatoužíte po společnosti a zápisník nebo kniha nebudou stačit. V takovém případě se poohlédněte po nějakém místním kurzu – vaření, tancování nebo výroby místních specialit. Potkat zajímavé lidi na cestách je součást nezapomenutelného zážitku z cest.

Myslete na své bezpečí

Ať už si takový výlet malujete v horách, nespoutané přírodě nebo velkoměstě plném lidí, myslete na své bezpečí. Kvalitní cestovní pojištění je základ. Ujistěte se také, že někdo z vaší rodiny nebo přátel ví o tom, kam cestujete a kde se přibližně každý den budete nacházet. Neponechejte nic náhodě a mějte vždy nabitý mobil a v batohu powerbanku pro všechny případy. Je dobré mít po kapsách i nějakou hotovost, nespoléhejte se pouze na platbu kartou. V neposlední řadě rozumně vyhodnoťte svůj zdravotní stav. Nepřeceňujte své síly. U sólo výletu jde především o prožitek z poznávání cizích míst a sebe sama, není třeba stihnout desítky aktivit denně. Ujistěte se také, že máte po ruce prášky na alergii a dobře vybavenou lékárničku.

Znějí vám tyto řádky jako rajská hudba a láká vás sólo cestování? Není lepší čas se někam vydat než teď. Svět kolem nás je tak široký, proto by byla škoda ho nezačít prozkoumávat. Začněte si pomalu plnit své sny právě teď.

Zdroje:

  • https://ara.cz/rady-na-cestu/solo-cestovani
  • https://tchiboblog.cz/zena-na-single-dovolene/
  • https://www.denik.cz/cestovani/kristina-abdeen-vackova-single-cestovani-sama-kondice.html
  • MÜLLER, Pavel. Spotřební chování „millennials“ a jejich potenciál pro světové hotelnictví.
  • HOŠINSKÁ, Klára. Nové trendy v poptávce cestovního ruchu – solo tourism. 2017.