Hýbejte se pravidelně
Abyste si z nějaké nové aktivity vytvořili zvyk, nebo chcete-li, zaběhnutý režim, je potřeba ji opakovat několikrát do týdne. Tak často, až si na ni tělo navykne a bude ji automaticky vyžadovat (hlavně kvůli vyplavovaným endorfinům, které nás zaplaví po tělesné námaze slastnými pocity). Neznamená to ale, že se musíte každý den trápit zvedáním činek a sedy lehy. Pohyb můžete střídat tak, aby vás bavil a přinášel vám radost. Jděte si zaběhat, udělejte doma 50 dřepů a kliků, nazujte brusle, jeďte se projet na kole. Hlavně neseďte doma na gauči a něco dělejte. Můj tip: Když se vám opravdu nechce pohnout, oblékněte si hezké sportovní oblečení, nazujte nové boty. Už to někdy stačí, abychom rozproudili ztracenou energii, měli ze sebe dobrý pocit a namotivovali se k výkonu. Nejtěžší je vždycky začít.
Motivace musí vycházet zevnitř
Hýbejte se kvůli sobě, kvůli vlastnímu zdraví, kondici a dobrému pocitu ze sebe sama. Když budete opravdu chtít cvičit a budete vědět, proč to chcete, snadněji u cvičení vydržíte. „Je velký rozdíl, jestli cvičíme kvůli sobě, nebo kvůli někomu jinému. Pokud se třeba vsadíme s kolegou, že zhubneme, můžeme snadno ztratit motivaci. Stejně jako v případě, že začneme běhat, protože si partner rýpl do naší postavy. Taková ta počáteční přemotivovanost, která bývá běžná na začátku nového roku, může být na škodu, protože u ní nelze dlouho vydržet. Musíme být od srdce odhodlaní něco se sebou dělat, vědět, proč to děláme a jaké jsou naše cíle, pak je možné udělat velké změny,“ říká fitness trenér Pavel Šalitroš.
Najděte zdravou rovnováhu
Podle známého fitness trenéra Šalitroše je v pořádku, pokud si občas dáme od cvičení pauzu. Jestli jsme například večer po práci unavení, je lepší nastavit si budík na druhý den o něco dříve a vyrazit do fitka, až budeme odpočatí. Není potřeba přepínat síly za každou cenu, protože to může naši motivaci výrazně oslabit. „Vždycky říkám, že pokud se člověk svým tělem neživí a není profesionální sportovec, nemá cenu cvičení hrotit. Tím si ho leda otrávíte. Jestli jste rekreační sportovec, naslouchejte raději svému tělu. Může se stát, že máte stres v práci nebo s dětmi, pak asi na cvičení člověk nemá pomyšlení. Jde to o priority, cvičení by v nás nemělo vyvolávat stres a tlak,“ radí. Vždycky je tak lepší říct si: „Půjdu cvičit, protože chci, ne proto, že musím.“
Odměňujte se
Tipem, který pomáhá řadě lidí, jež opouští motivace, je odměnit se za každý trénink nebo se minimálně pochválit. Můžete si třeba po cvičení dopřát saunu a v klidu si tam zarelaxovat, potěšit se na manikúře, přečíst si v kavárně pár stránek oblíbené knížky, pustit si večer seriál a vypít si u toho čaj, dát si teplou vanu při svíčkách. Stačí i maličkosti. Dělejte cokoliv, co vám vykouzlí úsměv na tváři a můžete se na to už během cvičení těšit. Pozor, odměna by neměla spočívat v návštěvě cukrárny nebo guláši s pěti knedlíky, který si dáte k večeři. Pak by šla vaše snaha a úsilí vniveč. Strava jde se cvičením ruku v ruce. Můžete na sobě dřít každý den, ale pokud si neupravíte jídelníček a budete konzumovat potraviny bohaté na tuky a cukry, výsledky nejspíš nezaznamenáte, což může být silně demotivující.
Mějte trpělivost
Pokud chcete zhubnout, buďte ve svém rozhodnutí důslední a nečekejte zázraky ze dne na den. Když na začátku změny nasadíte laťku hodně vysoko a přepálíte start, snadno selžete. Změna životního stylu je běh na dlouhou trať, nikoliv sprint, takže tomu přizpůsobte své tempo a buďte vytrvalí. Sebelepší dieta nebo trénink je k ničemu, pokud ho vnímáte jen jako dočasnou nutnost, a ne jako udržitelný životní styl. Pokud budete pravidelně cvičit a dodržovat jídelníček, nemusíte se bát občasných prohřešků.
Motivace je fajn, důležitější je ale návyk
Pravidelnost neznamená, že musíte chodit do fitka pětkrát týdně. S pravidelností se pojí návyk a ten nevznikne hned, ale může to trvat měsíc, dva nebo tři. Podle psychologů máme svůj nový návyk začít budovat v malém a postupně ho zvětšovat. „Pokud se chcete dostat k tomu, že budete každé ráno půl hodiny cvičit, začněte ráno třeba s pěti kliky. Může to znít absurdně málo, ale právě toto vám začne vrývat zvyk do mozku a podvědomí a pomůže vám jej zautomatizovat. Zároveň k tomu nepotřebujete na začátku ani moc motivace. Můžete si najít takzvaný spouštěč: například vždy, když si umýváte zuby, uděláte dva kliky. Odměníte se například skvělou snídaní nebo se pochválíte. Postupně budete přidávat a toto chování se vám bude automatizovat,“ radí vystudovaný psycholog Michal Plevka v článku zde. Zjednodušeně řečeno: když se vám zvyk zapíše do podvědomí, nebudete ho muset „tlačit“ silou vůle.
Zdroje:
Autorský podcast Kondice
https://forbes.cz/vytvorit-zvyk-netrva-21-dni-je-to-nesmysl-motivace-se-precenuje-rika-odbornik/