Další epizodu podcastu Kondice, si pusťte TADY:

Většinu prvorodiček nemile zaskočí, že z porodnice neodcházejí s rovným bříškem, ale s jakýmsi vyfouknutým melounem. Dodnes se musím smát vyprávění své kamarádky, který si s sebou zabalila své normální džíny a tričko s jasnou vizí, že domů pojede v nich. Když se do nich ani nenasoukala, natož abych je v pase zapnula, padla na ni „depka“. A povislá velká břicha se nevyhýbají ani slavným ženám. Před lety si fotkou svého poporodního bříška získala sympatie milionů žen jinak naprosto dokonalá Vlastina Svátková a aktuálně se tím, co s jejím tělem provedlo mateřství, netají třeba ani nádherná Veronika Arichteva.

„Každá žena je jiná a každá má jiné tělesné dispozice,“ přemýšlí jedna z tváří FITFAB Strong Katharine Selešiová, kterou jsme zpovídaly v rámci podcastu Kondice.cz. „My normální ženy máme bříško i po porodu, od modelek se vlastně trochu i čeká, že podobné fotky zveřejní. I když to vypadá, že z porodního sálu zamířily rovnou do fitka, nikdy nemůžeme vědět, jaká je realita mimo sociální sítě,“ uklidňuje se smíchem novopečené maminky drobná tanečnice. Spíš než řešit vzhled svého břicha doporučuje dopřát si péči a čas. Ostatně říká se, že během těhotenství se naše tělo měnilo devět měsíců, proto by si zasloužilo stejný čas na návrat do kondice.

Jednou z věcí, kterou Katharine ženám velmi doporučuje, je návštěva fyzioterapeuta nebo alespoň zařazení fyzio cviků do každodenního programu. Například ve Francii patří k běžné poporodní péči vyšetření svalů pánevního dna a doporučení cviků. Vlivem velké zátěže, kterou pro ženské tělo těhotenství a porod znamená, může ženu trápit inkontinence, diastáza břišních svalů, bolesti zad způsobené změnou postoje nebo i novou zátěží v podobě miminka. Pokud by žena v takové chvíli začala posilovat a „makat“, může problém ještě zhoršit. Často pak ženy cvičí a hubnou do úmoru, ale efekt se nedostavuje, protože tělo ve skutečnosti nepracuje tak, jak by mělo.

„Druhou věcí je pak i to, v jaké kondici jste do těhotenství vstupovala,“ naráží Katharine na můj osobní poporodní zásek. Po porodu první dcery jsem neustále čekala, až kila zmizí a budu mít to ploché břicho. Pak jsem si ovšem uvědomila, že ploché nebylo ani za bezdětných časů. Může to znít jako hloupost, ale skutečně jsem si musela přiznat, že samo od sebe ploché prostě nebude, protože nikdy nebylo, a s tím je potřeba pracovat. Mimochodem o naší posedlosti tzv. six-packem napsala velmi poučný text i naše oblíbená trenérka Alena Vídeňská.

Pozor by si měly maminky dávat i na rychlá a snadná řešení, kterými je bude internet po porodu bombardovat. Cvičící výzvy, zaručené diety, kosmetika pro pevnější křivky, doplňky stravy, po kterých se hubne. Pokud si s tělem po porodu nevíte rady, raději si dopřejte konzultaci s odborníkem. Fyzioterapeut vám pomůže připravit dobrý základ, trenér vás může připravit i na zpevňování křivek doma nebo na sportovní výkony, které vás budou těšit, i když pořád nebudete mít míry topmodelky, výživový poradce vám sestaví jídelníček odpovídající vašemu energetickému výdeji a výsledek bude vždycky mnohem efektivnější než doporučení zrovna porodivší „missky“, která vaši konfekční velikost neoblékala ani těsně před porodem.

Pokud vás skutečně trápí, že vy jako modelka nevypadáte a bříško neukážete světu nejspíš už nikdy, vezměte si to z druhé strany: modelku její tělo živí, proto mu musí věnovat spoustu péče a času, jste ochotná věnovat svému tělu stejnou pozornost? Možná dojdete k závěru, že bude fajn, když vám prostě jen bude ve vašem těle fajn. To je meta, o kterou by vám mělo jít především.

Zdroj: