Když se v Česku začátkem devadesátých let objevila první reklama na menstruační tampony, braly jsme je, my ženy (tehdy dívky), jako revoluční novinku, která jednou provždy změní naše životy. Marketingoví tvůrci nám tvrdili, že odteď se můžeme koupat, jezdit na kole, a dokonce i nosit bílé kalhoty ve dnech, kdy „to“ máme. Neuvěřitelné, že?! Jenže časem se ukázalo, že tampony mají kromě zmiňovaných výhod taky několik nevýhod, které mohou ohrožovat zdraví.
K bělení tamponů se používá chemie
V první řadě se jejich používáním ženy vystavují sice minimálnímu, avšak o to závažnějšímu riziku syndromu toxického šoku, který může v krajních případech končit i smrtí. Moje kamarádka skončila na pohotovosti kvůli tamponu, který se jí po třetím porodu jaksi ztratil v útrobách a ona ho nosila pět dnů uvnitř pochvy. Pro bělení tamponů (i vložek) se používají chemické látky, které mohou podle gynekologů citlivějším ženám způsobit vyrážku a podráždění v okolí vaginy. Dalším problémem je fakt, že vložky a tampony mohou obsahovat chlór, který se opět používá pro bělení. Z chlóru pak vznikají další potenciálně škodlivé látky jako třeba dioxin. „Pokud se jim vystavujete pravidelně, zvyšuje se riziko rakoviny, dochází k poruchám imunity. Lze je zařadit i mezi látky, které mají vliv na hormonální systém,“ uvedla pro web prozeny.cz prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc., specialistka na škodliviny v jídle i prostředí. Navíc při koupání v bazénu či rybníku je potřeba tampony opravdu často měnit, jinak hrozí nepříjemné vaginální záněty. A z množství odpadu, který měsíc co měsíc miliony žen po celém světě během svých dnů produkují kvůli používání vložek a tamponů, srdce krvácí nejenom zarytým ekoložkám.
Kalíšek a další eko varianty
Je to už pár let, kdy se na trhu objevil menstruační kalíšek a mnohé ženy tehdy zaplesaly! Konečně fajn alternativa k běžným hygienickým potřebám, a navíc ekologicky přátelská. Jenže zavádění kalíšku není úplně snadná věc, člověk se musí naučit s ním manipulovat, chce to trénink a čas a navíc – ze svého okolí vím, že spoustě žen vadí pohled na krev, kterou je pak třeba z kalíšku vylít. Další možností je menstruační houba, která je přírodní a šetrná, jenže její údržba není zrovna snadná – musí se řádně vymýt pod tekoucí vodou a asi na 5 hodin ponořit do vodní lázně se solí.
Když se objevily menstruační kalhotky, zdálo se nám to z počátku jako výjev ze sci-fi filmu. „Tohle přece nemůže fungovat, to proteče,“ ozývaly se skeptičky v nás. Počáteční nedůvěru ale vystřídala téměř euforie z tohoto objevu, který například já osobně považuju za jeden z nejlepších vynálezů pro ženy v historii lidstva (hned vedle řasenky a epilátoru). Je to pohodlné, je to praktické, je to ekologické, udržitelné. Dnes už se navíc firmy předhánějí v tom, kdo vyrobí kalhotky, které jsou nejen funkční, ale taky estetické. Kromě klasických černých „bombarďáků“ tak už máme na výběr i menstruační kalhotky všech možných barev a střihů (včetně populárních brazilek). Sehnat se dají dokonce i s krajkou!
Sama jsem menstruační kalhotky asi nejvíc ocenila při výšlapu na Sněžku, který i s cestou dolů trval nějakých pět hodin. To je i doba, po kterou vám kalhotky vydrží bez promočení a spolehlivě zvládnou absorbovat krev, pokud se bavíme o prvních dnech periody, kdy je krvácení silnější. Nedokázala jsem si představit pařit se v legínách s vložkou, anebo řešit výměnu tamponů na horských hřebenech. Menstruační kalhotky tenhle problém vyřešily za mě. Zvládly celou cestu a na hotelu jsem si je pak jen přeprala, usušila a vyměnila za čisté (pokud nad koupí menstruačních kalhotek uvažujete, doporučuju pořídit si rovnou dva kusy – ať máte jeden kousek po ruce, když druhý perete nebo se suší).
Plavky, které absorbují krev
Nicméně, co se týká koupání – kdyby mi někdo ještě před třemi lety řekl, že existují plavky, se kterými se během menstruace můžete koupat, nejspíš bych si ťukala na čelo. „Jak by se to asi dalo udělat? Vždyť ve vodě absorpční schopnosti přeci nemohou fungovat?“ ptala bych se pravděpodobně. Jenže menstruační kalhotky už skutečně jsou! Nedávno s nimi poprvé přišla značka Wuka z Velké Británie.
„Menstruační plavky, které jsou letos velkým hitem, jsou určené na koupání. Můžete se v nich bez omezení koupat a hodí se i pro aktivity na pláži nebo u bazénu. Lze je použít jako samostatnou hygienickou pomůcku při slabší menstruaci, při silnější menstruaci se dají použít jako pojistka ke kalíšku či tamponu. Hodí se také pro ženy, které praktikují volnou menstruaci. Plavky stačí během dne přeprat v ruce, jemně a ve vlažné vodě,“ říká Ilona Bittnerová, zakladatelka specializovaného e-shopu s menstruačními kalhotkami a dalšími pomůckami Maluna.cz.
Plavky můžete pořídit nejenom v původní černé barvě, ale i dalších barevných kombinacích a v několika variantách. Jednodílné, spodní díl s vyšším pasem nebo spodní díl jako bikiny. Nemusíte mít navíc obavy, že by někdo poznal to, co víte jen vy sama – menstruační plavky jsou k nerozeznání od těch běžných. Plavky rychle schnou – dokonce třikrát rychleji než běžné plavky. A jsou tenké, v oblasti klínu 1 mm. Tkanina menstruačních plavek je vodoodpudivá a pojme 10 ml menstruační krve, což odpovídá savosti dvou běžných tamponů. Horní vrstvu tvoří síťovina, která brání množení bakterií a vzniku zápachu. Spodní vrstva poskytuje nepropustnou ochranu, jsou z chloruvzdorného materiálu s UV filtrem. Plavky jsou vhodné také při problémech s únikem moči.
Pojistka pro větší pocit jistoty
Menstruační plavky jistě nebudou pro každou z nás. Některé ženy nemají během svých dnů na nějaké vodní radovánky ani pomyšlení, a je to tak v pořádku. Těm ostatním ale mohou zachránit třeba dovolenou u moře nebo u jezera, kde by se za normálních okolností nemohly nebo nechtěly kvůli menstruaci koupat. Ten pocit, že vás něco „kryje“ hned z několika stran bude určitě stát za to, tím jsem si jistá. Sama, když se jdu koupat s tamponem, mám nepříjemný pocit a neustále se kontroluju. Menstruační plavky jsou navíc i dobrým řešením pro dívky, které začínají menstruovat a mohou mít problém se zaváděním tamponu.
Tak co, dámy, vyzkoušíte taky tenhle hit léta na vlastní kůži, nebo zůstanete raději věrné klasice v podobě tamponů, případně si na vodní hrátky během svých dnů necháte zajít chuť?
Zdroje:
https://www.prozeny.cz/clanek/zenske-myty-skodi-vlozky-a-tampony-vasemu-zdravi-40956