Pokud během roku nejste zrovna aktivním vyznavačem sportu a pravidelně neposilujete, je určitě žádoucí tělo před zimními sporty připravit. Alespoň dva týdny předtím, než nazujete lyžáky nebo snowboardové boty, byste měli posilovat dolní končetiny. Ideální jsou dřepy a výpady nohou. Díky tomu si pomůžete od menšího třesu nohou během sportu a zároveň docílíte i větší stability na svahu.

„Jako prevence proti bolestem kloubů a úrazu je určitě dobré nosit i kvalitní čtyřbodovou sportovní ortézu na kolena. Ta ochrání proti poškození kolenních vazů a je vhodné ji používat například i po operaci či různých úrazech kolene,“ doporučuje primářka MUDr. Jarmila Zipserová z Neurorehabilitační kliniky Axon.

Lyžování je pro tělo přirozenější

Jak lyže, tak i snowboard mají podobné dopady na naše pohybové ústrojí – zatěžují především dolní končetiny, nejvíce lýtkové a stehenní svalstvo, pro které je celodenní jízda na svahu opravdu velkým náporem. Svaly musí tlumit přetížení vzniklé sjezdem a nerovností sjezdovky a rovněž trupu, který se podílí na zpevnění těla a udržení rovnováhy.

Helma a chrániče

Jaká zranění nám na svahu hrozí nejčastěji? U obou sportů bývají trochu rozdílná. Při snowboardování se většinou jedná o pohmoždění či zlomeniny v oblasti zápěstí, způsobené snahou snowboardisty zbrzdit pád právě pomocí rukou. „U lyžařů jde často o poranění kolen, která jsou při sjezdu, a především při pádech často silně přetěžována. Velmi četné jsou úrazy při střetnutí s dalším lyžařem ve větší rychlosti. Zde se jedná o úrazy v oblasti ramen. Nejčastěji dochází k pohmožděninám, v horším případě k vykloubení nebo zlomenině,“ říká lékařka Jarmila Zipserová. Nejlepší prevencí poranění hlavy je samozřejmě nošení ochranné helmy, u snowboardistů pak i bederní chránič. „Jak u lyžařů, tak u snowboardistů bych navíc ještě doporučila chrániče kolen a zápěstí,“ říká primářka Neurorehabilitační kliniky Axon.

Před jízdou se protáhněte

Pokud chcete předcházet zranění a unaveným svalům, je důležité zahřátí a protažení svalů před fyzickou aktivitou. Protáhněte si nohy, trup a ruce bezprostředně před vstupem na svah či vlek. Ideální rozcvičkou je takzvané prkno neboli plank, při kterém zapojujete všechny svaly souměrně a najednou.

Nepodceňujte oblečení

Než vyrazíte za radovánkami na svah, je dobré připravit se i na případ, kdy budete potřebovat pomoc. Vždycky proto řekněte svým blízkým, kde máte v úmyslu jezdit a kdy se vrátíte. Na kopec vyrazte s nabitým mobilem, abyste si v případě nouze mohli opakovaně zavolat o pomoc. Abyste předešli případným omrzlinám, noste funkční prádlo a teplé oblečení z materiálů, které se jen tak nepropotí a které pomůže vašemu tělu udržet si správnou teplotu. Oblečení by nemělo být těsné kvůli dostatečné volnosti pohybu. Oblékejte si ho ve vrstvách a bundu a kalhoty mějte z voděodolných materiálů a s dostatečným zateplením.


Na sjezdovce nejste sami

Jestliže jste začátečník, zaplaťte si lekce od certifikovaného instruktora. Naučíte se tak správně lyžovat či snowboardovat a můžete se lépe vyhnout případným nehodám. Instruktor vás naučí nejbezpečnější způsob pádu, dozvíte se o bezpečnosti vleků a správném nastupování a vystupování. Buďte ohleduplní k ostatním, nepleťte se jim do cesty, nezastavujte uprostřed sjezdovky a neposlouchejte během jízdy hudbu ve sluchátkách.

Před sjezdem i během něj pozorujte sjezdovku, zda na ní nejsou kameny, kusy ledu nebo větve stromů. Sjíždějte jen značené stezky, protože tyto trasy jsou nejbezpečnější. Vyhněte se potenciálním lavinovým oblastem a nejezděte do nebezpečné nebo neoznačené oblasti (bez ohledu na to, jak lákavě vypadá).


Respektujte své limity


Pokud jsme na horách s partou přátel, míváme někdy potřebu držet s ostatními krok. Je ale logické, že každý rekreační sportovec má jiné zkušenosti a jezdí na jiné úrovni. Nepřeceňujte proto svoje síly a nenechte se hecovat ke sjíždění kopců, na které si netroufáte. Můžete tím ohrozit sebe i ostatní. Pokud jste začátečník, osvojte si mírné sjezdovky, než se přesunete na náročnější. Věnujte pozornost i svému tělu. Pokud vás něco bolí, nebo jste unavení, dejte si pauzu. Neriskujte přetěžování, je v pořádku vrátit se do hotelu a relaxovat nebo počkat na ostatní v nejbližším bistru, pokud cítíte, že už máte dost. A jestliže se na svah chystáte vrátit, zapomeňte raději na svařák, pivo či bombardino, byť tyto drinky vypadají lákavě. Alkohol zkrátka na sjezdovku nepatří. Tekutiny ale důležité jsou. Dejte si proto teplý čaj, vodu nebo polévku – dehydratace je pro organismus velmi nebezpečná a ve vysokých nadmořských výškách to platí dvojnásobně.


Zdroje:

https://www.ervpojistovna.cz/

https://www.neuroaxon.cz/