Většina lidí navštíví umělou stěnu a vydá se vstříc vrcholu tak, jak jim zažité pohybové vzorce kážou. Potíž je v tom, že ty se od ideálu v měsících po narození značně odchýlily, přičemž na vině jsou různé vadné stereotypy. Nejen začátečníci chtějí vše tahat silou, místo aby efektivněji využívali nohy.


Proč by se člověk měl raději naučit lézt technicky správně než upřednostňovat sílu?

Je třeba si uvědomit, že lezení je člověku přirozeným pohybem. Pokud se navrátíme ke své podstatě, pohyb ve stěně se stane efektivnějším, zdravějším, zároveň funguje jako prevence bolesti a zranění. Fyziologicky prováděné lezení má pozitivní efekt na celý pohybový aparát. Kdo se na něj zaměří a poctivě se věnuje i speciálnímu domácímu cvičení (viz tištěná Kondice 3/2022), pochvaluje si, že ho přestala bolet záda, která zesílí správným způsobem, i lepší držení těla. Evidentní je i přesah do ostatních sportů. Když začnete lézt ekonomicky hned v úvodu coby začátečnice, ušetříte si zabřednutí do chybných stereotypů – a ty se, jak známo, přeučují obtížněji, než je osvojování si nové techniky.

Co je alfou a omegou správně prováděného lezení?

Základem je opora v nohách. Od začátku je výhodnější se soustředit na to, jak stojíte na nohách, než na to, jak se držíte rukama. Už jen ono přesměrování pozornosti z horních končetin na dolní udělá mnoho. Další důležitý bod je, že na stup se nepokládá celé chodidlo. Optimální je klást lezečku na palec, přičemž nohy směřují mírně do véčka. Pokud zaberete do prstů, měli byste docílit toho, že se pata nadzvedne. Chybou je, pokud padá dolů.

Jak byste začátečníky nalákal, aby se na umělou stěnu vůbec vydali?

Lezení je sport a zábava v jednom, navíc okořeněný trochou adrenalinu. Jedná se o komplexní aktivitu prověřující celé tělo i psychiku, přičemž odměnou vám bude celkově zpevněná postava. Kolem lezení se pohybuje prima komunita lidí, a i vy budete potřebovat parťáka, v něhož musíte mít stoprocentní důvěru. Na stěnu vezmete celou rodinu, lézt lze v jakémkoli věku. Naučíte se tu základy a později můžete vyrazit ven na skály do přírody, kde lezení dostává zase úplně jiný rozměr. A možná vám i pomůže překonat strach z výšek. Hlavně se nebojte začít. Kdo má pochybnosti nebo si nevěří, může si vše zkusit pod dohledem instruktora.

Reportáž Evy Podroužek Fryšarové z lezecké stěny si můžete přečíst v březnové Kondici, která je na stáncích od 22. března. V časopise najdete i mnoho dalších užitečných rad a informací. Například, jak si vyladit správný postoj těla, jaké mýty panují o antibiotikách, jak se dostat do formy s odporovou gumou a že je důležité v krizi myslet nejdříve na sebe a až pak na druhé.