Premium obsah

Už nedivočím, chci hlavně lyžovat bezpečně, říká Jiří Langmajer

Už nedivočím, chci hlavně lyžovat bezpečně, říká Jiří Langmajer
Den jako malina, směje se spokojeně herec Jiří Langmajer na svazích Alta Badie v Itálii. Lyžování miluje odmalička, dnes se snaží jezdit hlavně bezpečně a užívá si gurmánských zážitků.

"Drž tělo rovně ze svahu, do oblouku běž bokem, ale nepomáhej si hlavou, dáváš ji přitom na stranu," radí kamarád Alan na svazích jihotyrolské Alta Badie Jiřímu Langmajerovi.
Slavný herec je dobrý lyžař, ale taky pozorný žák. Rád si nechá poradit, několik jízd dokonce jezdí v Alanově stopě, vylepšení stylu je za chvíli vidět.

Zdroj: Youtube

"Lyžuji od malička, ale měl jsem dlouhou pauzu, když jsem studoval na konzervatoři, začal hrát a narodily se děti. Posledních deset let se k lyžování vracím. Sice mě to na sjezdovkách pořád baví, ale také jsem propadl skialpům," usmívá se spokojeně Jiří Langmajer na terase horské chaty Pralongia v Alta Badii. Personál ho tu zná a nadšeně zdraví.

Jiří Langmajer skialpy Zdroj: Michaela Bučková

Tohle místo si zamiloval. Na chatě strávili s manželkou Adélou Gondíkovou několik dnů letní dovolené a okolí mají i s pejskem Maybe prochozené pěšky. Několikrát se tu zastavili i během lyžařského pobytu v prosinci.

Den předtím jsme na chatu Pralongii, u které stojí malebný kostelík, došli na skialpech, dnes jsme sem dojeli po sjedovkách. Jiří na lyžích značky Elán, na které mnoho let nedá dopustit.

Je zataženo, a tak brzy vyrážíme do chaty na oběd. "Vaří tu skvěle, uvidíte," vykřikuje nadšeně a už nám radí, co si vybrat. Když se k nám přidá jeho kamarád s someliér Petr, je z toho dlouhý oběd, jehož ozdobou se stane místní jihotyrolské červené víno.

Jiří Langmajer u kostelíka nedaleko chaty Pralongia. Zdroj: Manuel Glira

I když je středisko nacpané Čechy, v helmě a za tmavými lyžařskými brýlemi slavného herce málokdo poznává. Poprask nastane v restauraci, když vše odloží. "Nezlobte se, že vás otravuji na dovolené, ale syn-hokejista si nechce nechat ujít příležitost vyfotit se s Hrouzkem," naráží sympatická blondýna na roli hokejového trenéra v seriálu Lajna. Jiří ochotně vstává a je z toho několik veselých snímků.

Bezpečnost na prvním místě

"Honit si triko" na černých sjezdovkách už slavného herce nebaví. Nelíbí se mu ani výhled z hotelu na slavnou černou sjezdovku Gran Risu, kde se jezdí v prosinci světový pohár.

Dnes je totiž pro něj nejdůležitější jezdit bezpečně kvůli zranění páteře, které před pár lety prodělal. "Přemýšlím, že bych si příští rok vzal s sebou na sjezdovku instruktora. Zapracovali bychom na stylu, chtěl bych, aby mi ukázal, jak jezdit bezpečně," opakuje několikrát.

Jiří Langmajer: Na skialpech se zalykám radostí
Jiří Langmajer: Na skialpech se zalykám radostí

Nikdy není pozdě začít. Důkazem je i herec Jiří Langmajer a jeho vášeň pro skialpové lyžování. Poprvé to vyzkoušel před třemi lety v době covidu, bylo mu přes padesát. A od té doby vyráží, kdykoliv má jen trochu volno. Na jeden z výletů jsem vyrazila s nimi, do přírodního parku Fanes-Sennes-Prags na severu Itálie.

Dříve jste ho mohli potkat i na snowboardu, to už ho ale dnes vůbec neláká. Věrný ovšem zůstává běžkám. "Kdybych tu byl s Adélou a byly dobré sněhové podmínky, chodili bychom ráno na sjezdovky a odpoledne na běžky," říká a dodává, že miluje, když v Pyšelích, kde žije, napadne sníh a může na běžkách vyrážet téměř od domu.

Lyžuje odmalička. S rodiči jezdili do Železné Rudy na podnikovou chatu Českého rozhlasu. Vesele vzpomíná na společnou kuchyni s přihrádkami na jídlo, společenskou místnost a spoustu legrace s kamarády. "Bylo to skvělé. Jen já jsem musel jako jediné dítě každý den hrát hodinu na housle."

Srdcovka

Jiří Langmajer navštívil v Alpách mnoho lyžařských středisek, ale Alta Badie se stala jeho srdcovkou. "Krásné Dolomity okolo, milí lidé a výborné jídlo," ukazuje kolem sebe nadšeně Jiří. Nejraději má modré sjezdovky v okolí chaty Pralongia. "Jsou to krásné modré tratě, na kterých se parádně carvuje."

Lyžařské středisko Alta Badia Zdroj: Foto: Alex Moling

Projeté to má ovšem celou oblast, objel i slavný lyžařský okruh Sella Rondu, kolem masívu Sella. Užil si to, i když nebylo ideální počasí.

A kam se chystá na předsezonní lyžovačku příští sezónu? "Přece do Alta Badie."


Zdroj: Reportáž autorky z lyžování v Alta Badii s Jiřím Langmajerem

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.