Markéta kromě toho, že do Kondice píše o výživě a trénincích, je také výživou poradkyní a velkou sportovkyní. Navíc i po padesátce vypadá skvěle a počet svíček na narozeninovém dortu byste jí nehádali. Jsou za tím jen dobré geny? „V něčem možná ano, ale můj tatínek zemřel na celkové vyčerpání organismu kvůli svému životnímu stylu a moje maminka trpí neurodegenerativním onemocněním – Alzheimerovou chorobou, proto je pro mě péče o zdraví skutečně důležitá,“ prozrazuje na sebe Markéta.

Podle toho, co doporučuje svým klientům, také žije. Její každodenní život provází všechno, na co běžná populace hřeší: dostatek zeleniny, luštěnin, ryb, komplexních sacharidů i tekutin a těžko byste hledali někoho s vytříbenější životosprávou. Přesto sama některé doplňky užívá. „Vyvážená strava je podmínkou zdravého života, ale pokud byste měli pouze z jídla získat všechny důležité látky, museli byste svému jídelníčku věnovat spoustu času,“ uklidňuje odbornice všechny, kdo mají výčitky, že si nedokážou dokonale poskládat jídelníček. Není potřeba se potravinových doplňků bát, naopak vám mohou pomoci rychle doplnit minerály, vitaminy a jiné prospěšné látky, které vám aktuálně chybí.

„Je dobré si vybrat několik doplňků stravy a po čase je vystřídat, aby pak denní dávka tablet nevydala za jedno jídlo,“ směje se Markéta. Přidává i svůj soukromý tip, jak na doplňky nezapomínat: kupte si lékovku, jakou znáte od seniorů. Dnes už seženete různé designy a velikosti, u některých tipů si můžete vyndat jen některé dny a vzít si je na cesty. Stačí, když si pak krabičku jednou týdně doplníte a necháte ji třeba na lince v kuchyni, což není příliš praktické s pěti krabičkami od různých doplňků.

A co Markéta užívá? „Mám pár věcí, které beru dlouhodobě a doporučila bych je každému: magnézium, vitamín D3, Omega 3 mastné kyseliny, selen, zinek a koenzym Q10,“ vypočítává Markéta. Vysvětluje, že ačkoliv si magnézium spojujeme spíš se sportem, pomáhá i při únavě nebo psychické nepohodě. Vitamín D doporučuje doplňovat zejména v zimě, kdy nám chybí slunce potřebné pro jeho tvorbu. Dalším doplňkem je Omega 3, která v našem těle působí protizánětlivě, zatímco nadbytek Omega 6 spíš zánětlivě. Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje poměr 5 : 1 ve prospěch Omega 6 mastných kyselin, naše západní strava se však bohužel vyznačuje poměrem až 15 : 1. Tato nerovnováha pak v těle může vyvolávat zánětlivé procesy škodící našemu zdraví. Koenzym Q10 společně s dnes populárním kolagenem si Markéta zvykla doplňovat kvůli stárnutí pokožky i kloubů. Mezi její největší záliby patří dlouhé běhy na běžkách a na to je potřeba mít pohybová aparát v kondici. Ve velké oblibě má Markéta i adaptogeny. „Mohou to být přípravky z rostlin, které nám pomáhají adaptovat se na náročné situace spojené se stresem a negativním působením na naši fyzickou nebo psychickou stránku jako jsou například pocity úzkosti, zranění nebo velká fyzická zátěž. Skvělou zkušenost mám třeba s ašwagandou, která je výborná při velké stresu.“

Co by doporučila sportovcům? Pro rekreační sportovce není potřeba nic extra vymýšlet a pokud jíte dobře, ani tělu něco speciálně dodávat. V létě je však důležitý pitný režim, zvláště při sportovních aktivitách, protože se více potíme. Není tedy na škodu sáhnout po iontových nápojích. Ty se prodávají v prášku a můžete si je doma namíchat přesně podle potřeby. Isotonická varianta se hodí na intenzivní kratší trénink, hypotonická spíše na dlouhé aktivity v nižších tepech. Pokud se chystáte splnit si svůj sen a zaběhnout si maraton nebo vyzkoušet triatlon jako Markéta a trénink pro vás bude velkou změnou, mohou stát za zvážení i některé doplňky přímo pro sportovce: antioxidanty, proteiny, esenciální aminokyseliny. Pokud s tím nemáte žádné zkušenosti, poraďte se ideálně s výživovým poradcem nebo sportovním lékařem. K němu byste před začátkem tréninku na náročný výkon měli rozhodně zajít na preventivní prohlídku, obzvlášť v případě, že jste zatím sportovali relativně málo nebo vůbec.

Léto je také časem cestování a pro ty, kdo se snaží pravidelně hýbat nebo dokonce zhubnout, to může být velká výzva. „Pokud se vám doma podařilo nastavit si nějaký režim, snažte se ho držet i na dovolené,“ doporučuje Markéta. Dodržujte pauzy mezi jídly bez zbytečného ujídání, ke každému pokrmu si přidejte salát, brzděte s alkoholem (kromě toho, že je kalorický, vzbuzuje i chuť k jídlu a po kocovině budete mít chuť se přejídat nezdravými věcmi) a hýbejte se, jakmile máte příležitost.

Ptali jsme se Markéty i na to, jak si dobře zabalit na sport: kromě sportovního oblečení s sebou vozí vždy i podložku, masážní válec, ježka a švihadlo. Pohybem je ovlivněná i její lékárnička, kde nechybí tejpy, kapsiciové i normální náplasti, opalovací krém vhodný na sport a repelent.

Zdroje:

  • Podcast časopisu Kondice
  • www.dejzmenu.cz
  • Coenzyme Q10 Supplementation in Aging and Disease - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5807419/
  • The importance of the ratio of omega-6/omega-3 essential fatty acids - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12442909/