Připravte se na cestu, kde se setkávají energie, zábava a proměna těla! V našem článku vám přineseme nejnovější informace o kruhovém tréninku a ukážeme vám, jak může tato forma cvičení přinést pozitivní změny do vašeho života.

Co je kruhový trénink?

Podle Národní akademie sportovní medicíny (NASM) kruhový trénink zahrnuje provádění série cviků s krátkým nebo žádným odpočinkem mezi nimi. Každé cvičení lze provádět po určitý počet opakování před přechodem na další cvik nebo po určitou dobu. Jakmile dokončíte jedno kolo celého okruhu, obvykle si před začátkem dalšího kola krátce odpočinete. Kruhové tréninky se mohou výrazně lišit, pokud jde o intenzitu a cvičení.

Protože kruhový trénink často vyžaduje určitý prostor nebo střídání více kusů vybavení, může být někdy nejlepší absolvovat tento typ tréninku doma, zvláště pokud je tělocvična přeplněna nebo ve vašem fitness centru není příliš místa.

Jaké jsou výhody kruhového tréninku?

Proč je kruhový trénink tak oblíbený? Protože tato forma cvičení nabízí nepřeberné množství výhod.

Kruhové tréninky jsou rozmanité

Pokud se uprostřed tréninku snadno nudíte, kruhový trénink je skvělý způsob, jak se udržet v soustředění. Jak pravidelně přecházíte z jednoho cvičení na druhé, nemáte skoro ani čas nechat svou mysl bloudit. Kruhový trénink se také může lišit svou strukturou v závislosti na tom, zda je dokončení každého kola označeno počtem opakování, nebo časem.

Kruhové tréninky vám také umožňují kombinovat odporová cvičení s kardio cvičením nebo cvičení s vlastní vahou s vybavením, což představuje vzrušující a náročný trénink celého těla.

Kruhové tréninky mohou být zaměřeny na více svalových skupin

Tam, kde tradiční silové tréninkové programy stanovily týdenní tréninky pro každou svalovou skupinu, kruhový trénink se může zaměřit na různé části těla v jednom tréninku, což znamená, že můžete mít velmi efektivní trénink, který procvičí více svalových skupin.

Kruhový trénink může zlepšit kardiovaskulární kondici

V závislosti na intenzitě a cvičení ve vašem tréninku může kruhový trénink zatížit váš kardiovaskulární systém stejně jako svaly. Pokud se zadýcháte nebo se vám zrychlí tep, můžete si zaškrtnout kardio políčko jako splněno! Posílení vaší kardio kondice vám může usnadnit provádění každodenních úkolů a podpořit váš aktivní životní styl bez pocitu únavy. Je to také skvělý způsob, jak zlepšit své celkové zdraví.

Kruhový trénink může dělat každý

Kruhový trénink může být jistě náročný a vysoce intenzivní, ale je navržen tak, aby vám umožnil pracovat svým vlastním tempem, takže je ideální pro všechny fitness úrovně. Chcete-li snížit obtížnost tréninku, můžete jednoduše zpomalit rychlost, cvičit bez závaží nebo si dát delší přestávky.


Jak získat ty nejlepší výsledky z kruhového tréninku?

Chcete-li vidět výsledky, je důležité začít definováním svých fitness cílů, ujasnit si, jak přesně definujete úspěch, být v souladu se svým tréninkovým plánem a trénovat trpělivost. Pamatujte, že veškerý kondiční pokrok vyžaduje čas!


Pro zvýšení vaší kardio kondice

Ujistěte se, že trénujete s přiměřenou intenzitou, která zvyšuje vaši tepovou frekvenci. Můžete také použít fitness hodinky k tréninku pomocí zón tepové frekvence, abyste zvýšili své „VO2 max“.


Pro zlepšení svalové síly

Ujistěte se, že vaše kruhové tréninky skutečně zapojují vaše svaly, ať už používáte volné závaží, posilovací stroje nebo vlastní váhu. Pokud je vaším cílem budování síly, čistá kardio cvičení vám nepomohou, i přesto, že vaše cvičení bude náročné.


Chcete-li pracovat na síle a zvedat větší váhy

Cvičte cvičení kruhového tréninku, které zahrnuje řadu zařízení, zejména činky a posilovací stroje. V každém tréninku se vždy zaměřte na pohyb ve správné formě. Časem vám budou připadat vaše závaží lehčí a to je ta správná doba, kdy můžete sáhnout po těžších váhách.


Chcete-li vidět změny ve složení těla

Pokračujte v soustavném cvičení, vyzvěte se, veďte aktivní životní styl, pijte hodně vody a podpořte svůj trénink tím, že budete své tělo vyživovat výživnou a vyváženou stravou.


Jak získat ty nejlepší výsledky z kruhového tréninku – bez ohledu na váš fitness cíl?

Kruhové tréninky mohou být fyzicky náročné, a pokud se chcete cítit co nejlépe a ze svých lekcí vytěžit maximum, je důležité podpořit svůj trénink dalšími zdravými návyky. Mezi tréninky vám doporučujeme, abyste se o sebe starali dobrou výživou, dostatečnou hydratací, nezapomínali na dny odpočinku a dopřáli si kvalitní spánek.


Jezte dobře
Vaše strava může zvýšit, nebo zpomalit váš trénink, energii, regeneraci a výsledky. Snažte se jíst výživná jídla a do každého jídla zahrňte zdroj bílkovin, abyste podpořili růst svalů a regeneraci.


Pijte hodně vody
Abyste podpořili vitální funkce svého těla a mozku, transportovali živiny do buněk, abyste mohli lépe spát a zvýšili svou vytrvalost, je důležité nezapomínat na dostatečný pitný režim.


Dopřejte si dny odpočinku

Dny odpočinku nejsou pro slabé – jsou tu proto, aby vás posílily. A proto nikdy nevynechávejte dny odpočinku!


Spánek

Spánkové návyky mohou ovlivnit téměř každý aspekt vaší celkové pohody a mají obrovský dominový efekt na to, jak se cítíte před cvičením, během něj i po něm. Zaměřte se na 6–8 hodin kvalitního spánku každou noc.


Stres pod kontrolou

Pokud si chcete osvojit a udržet správné fitness návyky, musíte se naučit vyhýbat se stresu. Je důležité vždy poslouchat své tělo, abyste se vyhnuli přetrénování nebo vyhoření.

Zdroje: