Skořice, zázvor, mentol nebo máta. Také vás to rázem přeneslo do šatny před závodem a po něm? Právě tak totiž nejčastěji voní různé emulze a krémy, jimiž běžkyně a běžci ošetřují své nohy – hlavně lýtka. Co to mají za mastičky a proč to dělají?

Zdroj: Youtube

Různé ‚hřejivky‘ a ‚chladivky‘ obohacené o extrakty z rostlin si našly své neochvějné místo v běžecké výbavě. Přestože je na trhu celá řada produktů, barevné rozlišení mají víceméně sjednocené dle efektu, který nabízí. Zároveň je to šikovné vodítko, jak nesáhnout vedle.

Před startem i do chladu

Hřejivé masti v červeném obalu mají za úkol svaly prohřát a prokrvit, měly byste po nich tedy sáhnout před tréninkem nebo závodem. Neznamená to ovšem vynechat mírné úvodní tempo a dynamický strečink. Pocit tepla obvykle navozuje kapsaicin, což je výtažek z chilli papriček, stejně tak se lze setkat se zázvorem, kafrem, skořicí nebo rozmarýnem. (Výčet napovídá, že po aplikaci není radno si promnout oči!)

V chladném počasí fungují ‚hřejivky‘ dvojnásob, a dokonce je lze použít i při prochladnutí po běhu. Jakmile se ovšem oteplí, masér Karel Kuchynka doporučuje ostražitost – to abyste se neuvařily ve vlastním potu. „Kupříkladu jarní a podzimní závody se dost často vyznačují velkým rozdílem teplot během krátkého časového období. Můžete se namazat ráno, aniž byste pociťovaly velké teplo. Ale po výběhu se vám díky sportovní aktivitě otevřou póry a kapsaicin začne tělo pořádně prohřívat. Pokud jste to přehnaly s množstvím krému, můžete to rovnou zabalit,“ popisuje Kuchynka a přidává tajný tip: „Když se vám to stane, hledejte nejbližší potraviny, kde si koupíte plnotučné mléko, a tím se omyjete, neboť to je v tu chvíli jediná záchrana.“

Otevřete cévy

Cílem modrých chladivých emulzí je uvolnit unavené svaly a rychle snížit jejich teplotu po výkonu. Najdete v nich mentol, mátu, eukalyptus nebo silice z jehličnanů. Regenerační zelená emulze má zase za úkol pomoci tělu s odbouráváním odpadních látek po fyzické aktivitě. Osvědčená je například příměs jalovce.

„Existují ještě základní univerzální krémy, které se hodí čistě pro manuální stimulaci svalů bez vedlejších efektů,“ nastiňuje Karel Kuchynka. Těmito slovy nepřímo naznačuje, že to nikdy není jen o samotném mazání. Stejně důležité jsou vaše – případně odborníkovy – ruce nebo masážní válec, takzvaný roller.

Mechanická stimulace napomůže otevření cév a tím pádem i lepšímu proniknutí krému do správného místa. (Podobný účinek má ostatně i teplá voda, a tak je vhodné mazat po sprše.) Vedle toho prokrvuje, napomáhá snížení napětí ve svalech a celkovému uvolnění, podporuje mízní systém a tím i odvod škodlivin z těla.

Ten správný pro vás

Aby to ovšem nebylo tak jednoduché, produkty jsou k dostání v různých podobách: setkáte se s emulzemi, gely, krémy, oleji či prostředky na bázi alkoholu. „Výhodou emulzí je, že se dobře vsakují a nechávají pokožku pouze vláčnou, proto se velice hodí pro sportování. Na druhou stranu je daní za to jejich poměrně velká spotřeba,“ uvádí Karel Kuchynka.

Emulze platí za nejvhodnější pro (auto)masáž, měla by mít déletrvající účinek, oproti tomu krémy jsou hutnější a účinek by měl nastupovat rychleji. Dobrým vstřebáváním se vyznačují i gely.

„Oleje jsou skvělé pro relaxační masáž, pěkně se s nimi pracuje, mají dobrou kluznost a stačí malé množství. Základní olej si lze dle potřeby obohatit esenciálním olejem. Bohužel se nehodí ke sportovním účelům, člověk je po použití mastný a pokožka nemůže dýchat skrz póry. Nehledě na to, že i noha je v botě nestabilní, klouže,“ uvádí odborník.

A nakonec přípravky na bázi alkoholu profitují z okamžitého nástupu efektu, zato se ale rychle vypařují a nelze s nimi ani masírovat – hodí se tak spíš pro místní ošetření. „Typů masážních prostředků jsou spousty, mají různé podoby a efekty. Vždy je ale potřeba si produkt vyzkoušet, protože každý výrobce má jiné stupně intenzity v každém efektu. Navíc každému bude vyhovovat něco jiného,“ dodává masér.

Na trhu jsou rovněž krémy přímo určené pro namáhaná chodidla. Stejně tak si přijdou na své ti, kdo trpí na odřeniny nebo opruzeniny – při sportu často způsobené tím, jak se o sebe tře kůže, někdy i dohromady s látkou, a také se mohou objevit, když dojde k zapaření pokožky. A do ranku běžecké kosmetiky bychom klidně mohli zařadit i krémy proti mrazu a studenému větru, jež mají za úkol chránit namáhanou pokožku obličeje, nebo balzámy na rty. Některé sprchové gely se pyšní přídomkem ‚sport‘ nebo slibují chladivý a revitalizující účinek.

Placebo? Ale kdepak

Bylinky, masti… místy to může zavánět alchymií. Trochu to podněcuje otázku, jak velkou roli zde může hrát placebo efekt. Ten ovšem náš expert odmítá. „Vlastní technika masáže pomáhá účinné látce dostat se co nejefektivněji do tkáně a o účinku kapsaicinu, mentolu, eukalyptu, hřebíčku a podobných látek byla již provedena spousta vědeckých studií, které jasně prokazují, že příroda je mocná čarodějka, která už dávno přišla na koktejl ‚chemikálií‘, které umí léčit. My to jen znovu objevujeme,“ uzavírá.

Zdroje:

Kondice 2/2020