To by ale byla velká chyba spojená s celou řadou rizik. Ačkoli rozcvičením samozřejmě nijak dramaticky nezvýšíte počet spálených kalorií, jeho význam spočívá v něčem jiném. Podcenit tuto část tréninku by bylo podobné, jako kdybyste nasedli do auta, kterému jste z předního skla neodmetli sníh, protože „se to přece odfouká cestou“.

Proč je zahřívací fáze tréninku tak důležitá?

Napomáhá prokrvení svalů

Při rozcvičení dojde ke zvýšení tělesné teploty, tzn. k zahřátí svalů, do kterých se současně dostává i více krve (a kyslíku). Díky tomu jsou svaly schopné lépe a bezpečněji pracovat. A týká se to i toho nejdůležitějšího svalu vašeho těla – srdce.

Snižuje riziko zranění

Žádné, ale opravdu žádné zranění by vám nestálo za to, že v tréninku ušetříte pár minut. Kvalitním rozcvičením zajistíte svalům potřebnou flexibilitu, takže výrazně redukujete riziko, že dojde k jejich natažení, či dokonce natržení.

Zvyšuje výkonnost

Dobře prokrvený a protažený sval je na nadcházející výkon lépe připravený a odvede tím pádem kvalitnější práci, ať už se chystáte uběhnout pět kilometrů, nebo zvládnout posilovací trénink.

Zajistí mentální připravenost

Kvalitní trénink vyžaduje nejenom dobrou fyzickou, ale také duševní přípravu, včetně odpovídající koncentrace. Pokud máte přepnout hlavu z běžného režimu (pracovní resty, domácnost, děti) a soustředit se výhradně na cvičení, potřebujete k tomu určitý čas. A právě zahřívací fáze se v tomto směru dokonale nabízí.

Umožní cvičení ve větším pohybovém rozsahu

V popisech cviků se s železnou pravidelností opakuje mantra: provádějte v maximálním rozsahu pohybu. Toho ovšem docílíte jedině s dobře rozcvičeným a rozehřátým svalem. Při celé řadě cvičení nebudete buď cvik schopni kvalitně provést, nebo zbytečně navýšíte riziko poranění, pokud se před tím důkladně nerozcvičíte.

Zajistí lepší regeneraci po tréninku

Čím lepší bude mít tělo tréninkové podmínky, tím lépe se bude vyrovnávat s následky náročného výkonu.

Nyní už je vám bezpochyby jasné, že vynechat na začátku tréninku těch několik minut věnovaných rozcvičení s sebou nese řadu zbytečných komplikací.

Jak se můžete rychle a efektivně rozehřát před tréninkem?

BĚH NA MÍSTĚ

Skvěle tak připravíte na cvičení celé tělo, dojde ke zvýšení tepové frekvence i tělesné teploty. Svaly se rozehřejí a současně se na trénink připravíte i po stránce koordinace a rovnováhy.

Zkuste:

  • 4 minuty klidnějšího joggingu
  • 2 minuty svižnějšího sprintu
  • 3 minuty joggingu

DYNAMICKÝ STREČINK

Jde o cviky, jejichž cílem je rozhýbat klouby a svaly v dostatečném rozsahu pohybu a připravit je na další výkon. Obvykle se doporučuje, aby byl dynamický strečink tzv. funkční, tedy aby prováděné pohyby napodobovaly ty, které budete následně dělat. Určitě si vzpomenete, jak plavci u bazénu krouží pažemi, než skočí do vody, či na baletky švihající nohama u tyče.

Ideální je spojení aktivity, která navýší tělesnou teplotu a zrychlí tep (tzn. například běh na místě, jízda na stacionárním kole atd.), a následně dynamického strečinku, jemuž případně ještě může předcházet rozmasírování daných partií na pěnovém válci.