Známá britská trenérka a autorka knihy The Fat Burn Revolution (Revoluce v pálení tuků) Julia Buckley v rozhovoru pro deník Mirror řekla, že zabřednout do nudných domácích prací je oboustranně výhodné, protože vám to zdarma poskytne procvičení celého těla, zlepšení nálady a čistý byt nebo dům.

Zdroj: Youtube

Právě jaro je obdobím, kdy se většina z nás uchyluje k úklidu, který bereme hned po tom vánočním velmi vážně a z gruntu pulírujeme každičký kout svého domova. Jen si vezměte takové mytí oken! Musíte napustit vodu do kbelíku, přenést ho, pak lézt po štaflích několikrát nahoru a dolů, natahovat se stěrkou, to vše zahrnuje pohyby celého těla, při kterém zapojujete všechny svaly. Trenérka přidává tip navíc: „Jedním z nejlepších tipů při čištění oken nebo nábytku je používat slabší ruku. Protože jestli vždycky používáte svoji dominantní ruku, může to vést k nerovnováze. Takže se snažte ruce střídat a tím je obě posilovat,“ radí.

Důležité je také správné držení těla. „Udržujte záda rovná, při čištění vany se snažte nezakulatit páteř. Nehrbte se, když nosíte nákupní tašky nebo přenášíte těžké věci.“

Až 20 tisíc spálených kalorií za měsíc

Jak uvádí web Fit and Well, domácí práce nejsou adekvátní náhradou za kardio trénink nebo silové cvičení, ale je přinejmenším skvělé vědět, že díky nim můžete spálit spoustu kalorií. Průzkum společnosti Wren Kitchens dotazoval na tisíc účastníků ve Velké Británii, aby zjistil, jak dlouho v průměru tráví lidé domácími pracemi. Poté se zjišťovalo, kolik kalorií spálíme při provádění těchto prací každý měsíc.

Výsledek je velmi překvapivý.Když se s vervou pustíte do úklidu vašeho hnízda, můžete spálit ohromujících 20 000 kalorií. Na prvním místě, co se počtu spálených kalorií týká, je kompletní úklid bytu či domu s téměř 4 000 spálenými kaloriemi, tedy vytírání a luxování podlahy, utírání prachu, převlékání postele, čištění toalety a koupelny, skládání prádla. Na druhém místě je vaření; s teplem z trouby nebo varné desky v kombinaci se sekáním, mícháním, přípravou jídla a mytím nádobí spálíte 2 856 kalorií. Třetí místo obsadilo vytírání podlahy (s 2 724 spálenými kaloriemi za měsíc). Samozřejmě záleží na hmotnosti každého člověka a velikosti vašeho domova: při úklidu rodinného domu vydáte několikrát víc energie než při gruntování garsonky.

Pomohou vám tabulky a aplikace

Existuje spousta chytrých mobilních aplikací, které vám pomohou hlídat si poměr mezi přijatou a vydanou energií a vypočítají, kolik energie spálíte při různém druhu pohybu včetně domácích prací. Jednou z nich jsou třeba Kalorické tabulky, které uvádějí počet spálených kalorií u těch nejběžnějších prací. Tak schválně, kolik kilokalorií spálíte hodinovým úklidem?

  • Vytírání podlahy: 150 kcal
  • Luxování: 180 kcal
  • Drhnutí koupelny: 160 kcal
  • Mytí auta: 140 kalorií
  • Nakupování: 160 kcal
  • Čištění oken: 125 kcal
  • Žehlení: 162 kcal


Už věříte, že úklid představuje ideální trénink pro celé vaše tělo? Jen si připomeňte čištění vany a toalety. Spousta ohýbání, zvedání, přirozených výpadů a zapojení síly (zvlášť když bojujeme s vodním kamenem nebo rzí). Každý úklid můžete ještě víc zintenzivnit, když mezi jednotlivé úkony přidáte trochu toho posilování navíc. Tak třeba při žehlení můžete mezi každým vyžehleným kouskem udělat pět dřepů, abyste kromě ramen a rukou posílili i spodní polovinu těla.

Mít svoji „paní na úklid“ je možná v dnešní hektické době moderní a cool, ale když si uděláte čas a domov si vygruntujete sami, budete mít nejen lepší pocit z dobře odvedené práce, ale snadněji tak můžete nastartovat i svoji cestu k hubnutí. Takže až si příště budete vyčítat, že jste zase nestihli zajít do posilovny, pamatujte, že můžete vždycky vzít do ruky kartáč, koště nebo mop a zatočit se špínou a prachem u vás doma! A má to ještě jedno velké plus: kromě vašeho těla to jistě ocení i ostatní členové domácnosti.

Zdroje: