Vracet se do posilovny, když jste nějakou dobu měli pauzu, může být až děsivé, stejně jako cvičit doma a nevědět, jak nebo kde začít. Může být až demotivující uvědomit si, že nějaká ztráta pokroku bude nevyhnutelná. Ovšem nenechte se tím zastavit ani zaskočit. Začněte pozvolna a uvidíte sami, že se brzy vrátíte zpět do svých zajetých kolejí.

7 způsobů, jak se po pauze vrátit ke cvičení

1. Realistické cíle

Je důležité zůstat nohama na zemi. Pokud jste si udělali pauzu, je pravděpodobné, že se nebudete moci vrátit rovnou k tomu, co jste dělali předtím. Bude chvíli trvat, než se opět rozhýbete, takže se obrňte trpělivostí.

Než se vrhnete přímo na HIIT, začněte s lehčím cvičením – třeba s vlastní vahou. Pak přejděte k používání závaží nebo si zacvičte kardio s mírnější intenzitou, které vám pomůže zvýšit kondici.

2. Naplánujte si, kdy budete cvičit

Když se vrhnete do cvičení s plánem, je to jen dobře. Plánování tréninků může zahrnovat i to, s kým, kde a kdy budete cvičit. Na plánování je ideální diář nebo kalendář, který budete mít neustále na očích, aby se nestalo, že vám do tréninku něco přijde.

Pokud se chystáte cvičit doma, ujistěte se, že máte správné vybavení, nebo pokud se plánujete vrátit do posilovny, obnovte své členství, abyste měli motivaci chodit opět pravidelně.

Chcete-li se připravit stoprocentně na svůj první trénink po pauze, zamyslete se nad svými návyky, a pokud jste je poslední dobou nedodržovali, začněte je pomalu zavádět zpět, abyste se vyhnuli pocitu nepříjemného přetížení. Například dostatečný spánek a připravené oblečení na další trénink vám pomohou zbavit se zbytečného stresu z ranního cvičení. Abyste si zajistili adekvátní zotavení, vyhněte se ze začátku vysoce intenzivním tréninkům nebo je nezařazujte příliš často.

3. Stanovte si malé cíle

Stanovení si malých cílů – konkrétních, měřitelných, dosažitelných a včasných – vám pomůže k tomu, abyste zůstali soustředění. Budou vás stále směřovat k vašemu vytyčenému cíli, zvláště pokud se k cvičení vracíte po nějaké delší odmlce. Pokud vaše cíle budou smysluplné, pomohou vám přidat hodnotu a budete mnohem více motivovaní k jejich dosažení, dokonce i tehdy, pokud jste úplný začátečník.

4. Vraťte se zpět do rutiny

Je naprosto v pořádku začít pomalu. I jeden trénink jednou týdně bude po pauze dostatečný. Jakmile si opět budete budovat rutinu, můžete postupně začít zvyšovat frekvenci svých tréninků. Nezapomeňte, že jste měli nějakou dobu volno, takže si vaše tělo musí znovu zvyknout na pohyb.

5. Zařaďte kratší tréninky

Rychlý start není nejlepším řešením. Netrapte se pohybem příliš dlouho a začněte s tréninky postupně a pomalu. První týden cvičte třeba 25 minut a pak začněte intenzitu i čas zvyšovat.

6. Odpočinek a regenerace mají stejnou prioritu jako cvičení

Když se vrátíte k tréninku po nějakém čase volna, pocítíte velmi rychlé účinky tréninku, a proto je i důležité nezapomínat na regeneraci, která v progresu hraje velmi důležitou roli.

Regenerace začíná dobrou rozcvičkou – zahřátím svalů a rozprouděním krve se tělo připraví na trénink, a když skončíte, zchlaďte se strečinky zaměřenými na svalové partie, které jste právě procvičili.

Aktivní regenerace ve dnech odpočinku vám pomůže k tomu, abyste si udrželi svou rutinu, ale pokud se začnete cítit unavení nebo ve stresu, může to být známkou toho, že to s tréninkem přeháníte.

7. Osvojte si zdravé návyky

Je důležité, abyste zvážili svou fitness cestu nad rámec pohybu – vaše výživa, dostatečný spánek i hydratace jsou klíčové pro zdravý životní styl a také vám pomohou cítit se lépe a podávat ty nejlepší výkony.

Po pauze je důležité začít pomalu a nikam nespěchat. Sestavte si plán, kterého se budete držet, a do svého života zaveďte zdravé návyky, které vám cestu usnadní a zároveň zpříjemní.