Když počasí hlásí extrémně namrzlé chodníky a silnice, nejlepší je samozřejmě se pohybu na nich zdržet úplně a vyhledávat spíše zasněžené plochy, nebo cesty ošetřené proti ledu. Pokud se pohybu na namrzlých chodnících přeci jen nemůžete vyhnout, hrozí samozřejmě nebezpečí pádu. Pokud jste například také takový nešika, jako jsem já, a padáte i na absolutně suché rovince, je dobré se náležitě připravit - naučit se správně padat. Začněte tím, že si zapamatujete a natrénujete tyto pokyny:

Zdroj: Youtube

Schoulit se do klubíčka

Cílem toho, naučit se správně uklouznout na zem tak, aby riziko dopadu pádu bylo co nejmenší. Jakmile cítíte, že ztrácíte rovnováhu a vypadá to, že spadnete, snažte se snížit těžiště, pokrčit kolena nebo si úplně dřepnout a schoulit se do klubíčka. Tím, že se celkově snížíte, snižujete výšku pádu a zmenšujete celkový dopad na tělo.

Chránit hlavu

Hlava je jednou z nejzranitelnějších částí našeho těla. Je tedy velmi důležité ji chránit jako první. Snažte se ji schoulit ke hrudníku a chránit ji rukama - nejlépe tak, že vytvoříte před hlavou trojúhelník z palců a ukazováčků. Také se při pádu snažte dát hlavu na stranu, abyste se vyhnuli poranění obličeje.

Držet ruce stranou

Pokud padáte dozadu, snažte se pokud možno roztáhnout ruce tak, abyste si neporanili lokty nebo zápěstí. Většina z nás se snaží instinktivně zadržet pád rukama, to ovšem vede v velmi nepříjemným úrazům. Místo toho se snažte udržet klouby uvolněné a vyhnout se jejich zamknutí, a dopadat na měkčí a méně kostnaté části těla.

Padat do strany

Je-li to alespoň trochu možné, snažte se padat směrem do strany a použijte rameno nebo bok k absorpci dopadu. Uštědříte si tím možná pár nepříjemných modřin, je to ovšem lepší, než zlomenina.

Bránit si páteř

Tak, jako je důležité chránit si při pádu hlavu, je nutné ochránit i páteř. Pomáhá, když trochu zakulatíte záda a při dopadu se pokusíte trochu zhoupnout, aby byl dopad rovnoměrně rozložený a nebyla vyvíjena přílišná síla na jednotlivé části páteře.

Prevence pádu

Pokud chcete zabránit tomu, abyste upadli, nebo alespoň tomu, abyste se při pádu nepříjemně zranili, je dobré posílit svaly centra těla. Svaly břicha, zad a boků pomáhají udržet stabilitu a rovnováhu, což je při chůzi na kluzkém povrchu velmi důležité. Síla ve stehnech, lýtkách a hýždích přispívá k lepší kontrole a stabilitě při pohybu a posilování ramen a zápěstí může zmírnit závažnost dopadu. Dobré je také pracovat na flexibilitě.

Při pohybu na namrzlých plochách může být nápomocné i vrstvení oblečení. Pod kalhoty si například dejte punčochy, abyste věděli, že spadnete do trochu měkčího.

Zdroje:

https://www.nbcnews.com/better/health/if-you-have-fall-ice-here-s-how-not-hurt-ncna712051

https://www.uchicagomedicine.org/forefront/orthopaedics-articles/how-to-fall-safely-on-ice