Premium obsah

Jak poznat funkční tělo?

Jak poznat funkční tělo?
V posledních letech se doslova roztrhl pytel s různými fyzioterapeutickými metodami, fitness pomůckami a technikami, které zajišťují stoprocentně funkční tělo. Nejčastěji se pojem funkční tělo pojí s pevným středem těla. Jenže to nejsou jediné aspekty, které bychom měli od funkčního těla očekávat. V tomto článku se společně podíváme na funkčnost těla z hlediska nejnovějších poznatků vývojové kineziologie.

Co je vlastně ta funkce

Nejdříve je ale potřeba si ujasnit, co si máme představit pod pojmem funkce. Abychom si to zjednodušili, tak si to ukážeme například na ramenním kloubu. Proč zrovna tento kloub? Sám o sobě je bez práce svalů okolo velmi nestabilní, takže se na něm bude pojem funkce dobře a srozumitelně vysvětlovat. Funkčního kloubu dosáhneme tehdy, pokud všechny svaly okolo něj budou spolupracovat. Ve většině případů pracují v synergii, to znamená, že svaly táhnou stejným směrem – buďto od těla směrem na periferii, nebo naopak. V některých případech to může být i v antagonii, svaly pak pracují opačnými směry. Jak ale dosáhnout této funkce? Izolovaným procvičováním jednotlivých svalů to rozhodně nebude, to bychom si způsobili akorát jejich přetížení. Svalovou spolupráci, a tím pádem i funkci, zajišťuje náš nervový systém na základě zvolených opor. Pokud se opřeme o vnitřní část loketního kloubu, z našeho mozku přijde pokyn ke svalům okolo ramenního kloubu, že všechny svaly mají pracovat právě směrem k opoře na lokti. Dojde k utvoření synergie a funkce. Jak se nám funkce projeví v praxi?

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.