Premium obsah

Jak nastavit tělo ve stoji a v sedu

Jak nastavit tělo ve stoji a v sedu
Sed a stoj jsou pozice, ve kterých řada lidí tráví většinu svého profesního i volného času, proto je nanejvýš vhodné umět si v nich své tělo správně nastavit. Od základního nastavení těla se odvíjí aktivita všech svalů, stereotyp a hloubka dýchání, psychická kondice a od toho posléze i pracovní výkonnost. V tomto článku si uvedeme to úplně nejzákladnější nastavení, které zvládne prakticky každý a je poměrně snadno udržitelné po delší dobu.

Základní principy

K nastavení co největší aktivity celého těla potřebujeme dosáhnout stavu tzv. anticipace, což v neurofyziologii značí situaci těsně před započetím pohybu. Ve stavu anticipace se organismus připravuje na pohyb – nastavují se jednotlivé opory a náš nervový systém na základě toho vybírá optimální pohybový vzor. V pohybové fázi už lze nastavení opravovat jen velice těžko. V opěrných místech se nachází receptory, které informují mozek o situaci ve svalech, šlachách, kloubech, kůži apod. Mozek informace porovnává s předchozími zkušenostmi a na základě toho vybírá optimální pohybový program.

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.