MÉNĚ JE NĚKDY VÍCE

Nesnažte se ze sebe hned udělat profesionálního sportovce, který cvičí a trénuje každý den. Začněte pozvolna dvěma až třemi cílenými aktivitami za týden a zvýšením přirozeného pohybu. Postupem času se dopracujete k ideální zátěži.

UDĚLEJTE DROBNÉ ZMĚNY

Vždy je nejlepší zaměřit se na přirozený pohyb. Tedy ten, který nám vzala technologická revoluce. Choďme více pešky, například do obchodu, na procházku nebo do práce. Pokud to jde, tak na krátké vzdálenosti využívejte vlastních sil, naopak autu se vyhýbejte. Počítají se i drobné změny: raději schody než výtah, zajděte si v práci na záchod do vyššího patra, choďte domů oklikou.

POČÍTEJTE KROKY

Myslete na svoje kroky. Za minimum pro udržení zdraví se pro současnou dospělou populaci považuje 7 až 10 tisíc kroků denně. S tímto množstvím kroků se pojí nižší riziko předčasného úmrtí a samozřejmě také prevence civilizačních nemocí, jako jsou cukrovka, obezita nebo kardiovaskulární onemocnění.

150 MINUT V POHYBU

Alespoň 150 minut týdně věnujte pohybu. Udržuje totiž naši aerobní výkonnost a posiluje nejdůležitější sval – srdce. Může to být rychlá chůze, běh, cyklistika nebo jiný aerobní výkon. Aerobní pásmo si můžete kontrolovat pomocí tepovky (50 až 60 % TF max) nebo si hlídejte, že při pohybu dokážete bez zadýchávání mluvit.

2× TÝDNĚ MYSLETE NA SVALY

Vaši pozornost si zaslouží. Ne nutně kvůli estetice, ale kvůli funkčnosti pohybového aparátu a vyšší kvalitě života ve stáří, která se přímo pojí s množstvím aktivní tělesné hmoty. Nemusíte hned do posilovny, zkuste si zaposilovat s vlastní vahou nebo třeba s gumičkami.