Další epizodu podcastu Kondice, si pusťte TADY:

Než vyrazíte

Na túru se vydejte pouze pokud je váš pes i vy v dobré fyzické kondici a víte, že půldenní nebo celodenní výlet bez problémů zvládnete. Trasu nepočítejte na kilometry, ale spíš na hodiny. Na dlouhou túru je pro psa vždy pohodlnější postroj než klasický obojek. "Ideální je krátký postroj, který je pro psa oproti klasickému obojku pohodlnější a neomezuje ho v pohybu. Pokud ho nemáte na volno může jít pohodlně vedle vás a pokud ano, můžete si ho kdykoliv připnout na vodítko," vysvětluje Šimon Cipro spoluzakladatel portálu Běhej se psem. Krátký postroj poznáte tak, že sahá do půlky zad psa, měl by mít pod krkem tvar "V", polstrování a končit na hrudníku (boční popruhy jsou opřené o hrudní koš). "Tento typ postroje se nám pro výlety s pejsky osvědčil nejlépe, protože pes je na něm dobře ovladatelný a zároveň je tento postroj psovi pohodlný," dodává Cipro.

Co zabalit do batohu

Stejně jako vy si berete do batohu pár věcí jako je další vrstva oblečení, svačina a voda, nezapomeňte vzít podobné vybavení i pro vašeho psího parťáka. "Na podzim je potřeba počítat s deštěm, proto je dobré zabalit pláštěnku i pejskovi. Nejen že nepromokne, ale pláštěnka je prodyšná, takže ji můžete psovi obléct, i pokud je mokrý. Díky ní rychleji uschne," radí Šimon Cipro. Jestliže venku panuje počasí "že by psa nevyhnal" a vy se pohybujete v bahnitém terénu, může pláštěnka zabránit i totálnímu ušpinění psa od bahna, což ocení zejména majitelé dlouhosrstých miláčků. Vždy je jednoduší vyprat obleček než sprchovat psa, zvláště pokud to nemá rád.

Jestliže se cestou chystáte zastavit v hospodě nebo restauraci je dobré do batohu přibalit i malý "psí ručník". Věřte, že majitelé hospody ocení, když se jim pod jídelní stůl nesloží "bahnivá koule". Poslední věc, na kterou bychom neměli při balení batohu zapomenout jsou "psí botičky". Důležité jsou především pokud se pohybujeme v horském terénu. Jakkoliv se to zdá bláznivé a zbytečné, zranění psích tlapek může váš výlet velmi znepříjemnit. "Zrádné mohou být ostré kameny a šotolina, na kterých si pes velmi rychle, obzvláště v teplém počasí odře povrch polštářků. Na první pohled je tento druh zranění špatně viditelný a můžete ho někdy poznat jen tak, že pes začne během výletu kulhat. Kulhání můžete mylně přisuzovat bolesti svalů nebo kyčlí, aniž by vás napadlo pejskovi prohlédnout tlapky," upozorňuje Šimon Cipro podle něj na velmi časté zranění, které se navíc špatně hojí.

I psi potřebují dobře občerstvit

Nezapomeňte vzít vašemu pejskovi misku, vodu a něco k snědku. Ideální jsou v tomto případě "psí kapsičky" s obsahem bílkovin i sacharidů, které dodají psímu parťákovi energii na další cestu. Psí granule jsou sice fajn, ale nechte je pejskovi radši až k večeři. Na jejich trávení je přece jen potřeba více energie, která by mohla při túře hafanovi chybět.

Odměna po výletě

Po skončení výletu přidejte svému psímu miláčkovi k večerní dávce krmení více vody, abyste doplnili ztracené tekutiny. Případně mu můžete přilepšit energetickým nápojem pro psy pro rychlejší regeneraci. "Druhý den nechte chlupáče raději odpočívat a vezměte ho jen na krátké venčení," uzavírá téma docktrekingu neboli "výletování" se psem Šimon Cipro z portálu Běhej se psem.

Více informací o aktivitách s vašimi psími miláčky se dozvíte v podcastu:

PES JAKO PARŤÁK PŘI POHYBU ANEB NECHTE SE ZVEDNOUT Z GAUČE.

Zdroje:

www.behejsepsem.cz

Časopis Kondice

Šimon Cipro

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21934154/