Na jaké orgány působí alkohol
- Hormony – snižuje hladinu testosteronu v krvi a přeměňuje ho na estrogen, což vede ke zvýšenému ukládání tuků včetně zadržování tekutin v těle.
- Mozek – zamezuje přívodu kyslíku do mozku a tím může zabíjet mozkové buňky.
- Játra – může způsobit hypoglykemii (nízká hladina cukru v krvi), ztučnění jater a hyperlipidemii (hromadění tuků v krvi).
- Svaly – snižuje průtok krve do svalů, kdy zapříčiňuje jejich oslabení.
Účinky nadměrné konzumace alkoholu na fyzický výkon
Alkohol ze svého života vyřazují profesionální sportovci, protože snižuje výkonnost a neblaze se na ní odráží při jakékoli pohybové aktivitě. O alkoholu se už řadu let ví, že potlačuje schopnost soustředění a zamezuje mozku normálně fungovat. Prodlužuje se reakční doba, vytrácí se přesnost, rovnováha, koordinace celého těla a zásadně se snižuje vytrvalost. Často je to viník, který zastavuje progres ve fitness cílech, ať už se jedná o snahu zhubnout, nebo nabrat svalovou hmotu a zpevnit tělo.
Alkohol a nekvalitní spánek
Konzumace alkoholu může způsobit poruchy se spánkem tím, že narušuje sekvenci i dobu trvání jednotlivých fází. A jak dobře víme, spánek je důležitý, ať už žijeme zdravým životním stylem, nebo se jen chceme probouzet s dobrou náladou a energií. I když alkohol na jednu stranu podporuje snadnější usínání, na stranu druhou vede ke zvýšené únavě a fyzickému stresu těla následující den.
Alkohol, výživa a kalorický nadbytek
Alkohol zpomaluje trávení a samotný rozklad živin. Pravidelná konzumace alkoholu zhoršuje vstřebávání prospěšných živin tím, že poškozuje buňky, které lemují žaludek, střeva a znemožňují transport živin do krve. Navíc tyto samostatné výživové deficity mohou vést k dalším problémům s absorpcí jako zhoršené vstřebávání vody, vitaminů, glukózy, sodíku či hořčíku. Tyto všechny aspekty zároveň zhoršují fyzický výkon, zpomalují regeneraci svalů a snižují udržitelnost svalové hmoty.
Dále s alkoholem roste chuť na nezdravé jídlo, které ovlivňuje kalorický příjem. Možná si to ani neuvědomujete, ale zamyslete se, kolik toho sníte, když si jdete posedět ven s přáteli a místo jedné skleničky už pijete čtvrtou.
Všeho s mírou
I když alkohol s sebou nese spoustu nežádoucích účinků a jeho nadměrná konzumace ovlivňuje tělo i vaše fitness cíle, tak jedna sklenička několikrát týdně k večeři vám neublíží. Z výzkumů totiž vyplývá, že alkohol má také pozitivní účinky na snižování úrovně stresu nebo také skrze snížení inzulinové rezistence.
Zdroj:
https://www.nakladatelstvi-nol.cz/manual-uspesneho-hubnuti/