Těsně nad vrcholky tří štítů (Velkého, Západního a Malého) se prohánějí černí ptáci a mraky za nimi rozehrávají neuvěřitelnou podívanou. Z vrcholu Monte Paterno, kam vede krásná ferrata, je na ně jeden z nejúchvatnějších pohledů, který si (doufám) budu pamatovat do konce života.
Stála jsem nahoře před osmi lety a vždy sem chtěla vzít svou rodinu. Povedlo se mi to až nyní. Jít se mnou znovu via ferratu ale odmítli, tak jsme se vydali na klasickou desetikilometrovou túru, která Tři štíty obtáčí a nabízí neopakovatelné výhledy.

Zdroj: Youtube

Je to ale jedna z nejnavštěvovanějších túr v provincii Jižní Tyrolsko. A tak pokud se sem chystáte během teplého podzimního víkendu, počítejte s tím, že musíte vyrazit brzy ráno. Protože parkoviště u chaty Auronzo má omezenou kapacitu. Nenechejte se odradit cenou parkovného, ta je totiž 30 eur, tenhle výlet ale stojí za to.

Kdo chce ušetřit, může vyrazit například ze Sextenu, ale čeká ho několikahodinové stoupání.

Lenošení s výhledem

Obětujeme 30 eur a z parkoviště u chaty Auronzo začínáme stoupat nahoru k Drei Zinnen.

Pak to ale přijde, poslední zatáčka a Tři štíty (německy Drei Zinnen, italsky Tre Cime) se před námi ukážou v celé své kráse. Vyrůstají ze suťoviště a pyšně se ční nad celým údolím.

Pokračujeme na chatu Drei Zinnen, kde se občerstvíme a pak začínáme sestupovat a štíty obcházíme zprava.

Tady se nevyplatí spěchat. A tak si leháme do trávy a lenošíme s jedním z nejkrásnějších výhledů na světě. Nebo aspoň pro mě. Nedokážeme jen tak odjet, a tak stavíme i na další chatě. Zdejší pivo s výhledem na Tři štíty, které se k nám právě točí zády, chutná nepřekonatelně.

Cestou domů stavíme u jezera Toblach, které leží v nadmořské výšce 1176 metrů. Má krásně tyrkysovou barvu a je příšerně ledové, což našim unaveným nohám nabídne neopakovatelnou relaxaci.

Pokud hledáte pěknou nenáročnou procházku, vydejte se na výlet kolem jezera.

Dokonalá filmová kulisa

Túra ke Třem štítům je povinná, stejně jako návštěva dalšího z magických místních jezer - Pragser Wildsee. Leží v sevření hor, které se odrážejí na tyrkysové hladině a přijíždí k němu tisíce návštěvníků ročně. Hlavně z Itálie. Jezero, součást světového dědictví UNESCO v Dolomitech, totiž proslavil italský herec Terence Hill a seriál Na krok od nebe, ve kterém hraje Pietra, velitele lesní stráže sídlící právě zde.

Jezero má ovšem i jinou zajímavost. Na přelomu dubna a května 1945 sem nechal říšský vůdce SS Heinrich Himmler převézt nejvýznamnější politické vězně, které 4. května 1945 osvobodila americká armáda. Internováni tu byli bývalý francouzský premiér Léon Blum s manželkou, bývalý maďarský premiér Miklós Kállay, vrchní velitel řecké armády generál Alexandros Papagos s celým generálním štábem a také rodinní příslušníci atentátníka na Hitlera plukovníka Clause Schenka Grafa von Stauffenberga.

Túra kolem Pragser Wildsee má asi pět kilometrů, nabízí velké množství fotogenických míst a vystoupat lze i na okolní vrcholy. Tedy pokud vás k auta nevyžene déšť, jako se to stalo nám.

Mnoho krásných túr se nabízí také z náhorní planiny Plätzwiese v nadmořské výšce 1979. Tam vyjedete horskou silnicí, která odbočuje kousek od jezera Pragser Wildsee. Jen pozor: pro auta je zavřená od deseti dopoledne do tří odpoledne.

Nad náhorní planinou se tyčí krásné vrcholy. Nejnavštěvovanější je vrchol Dürrenstein pnoucí se výšky 2 839 metrů a Strudelkopf, kam jsme se do 2307 metrů vypravili my. Výstup lze shrnout následovně: pořád do kopce až ke kříži na vrcholu. Zde se nabízí úchvatné panorama na Dolomity a jejich vrcholy, jako Hohe Gaisl, Seekofel, Monte Cristallo, Tofana und Marmolata. A nechybějí ani Tři štíty lavaredské.

Zdroj:

autorský článek