Premium obsah

Hraje hlavní roli strava, nebo pohyb?

Hraje hlavní roli strava, nebo pohyb?
Kdyby měla filmová studia uvést na stříbrném plátně ikonický snímek Hubnutí, kdo by urval titulní roli? Byl by to sport se svou schopností tvarovat postavu, spalovat tuky a urychlit metabolismus? Nebo dieta, která vytvoří kalorický deficit a odsoudí tím pádem nadbytečná kila k záhubě?

Samozřejmě se nabízí diplomatická odpověď, že oboje je velmi důležité a není snadné rozhodnout, čí úloha bude v celém procesu ta klíčová. Ideální je zájemcům o hubnutí doporučit oboje, tzn. kombinovat pravidelný pohyb s vhodně sestaveným jídelníčkem.

Ale cílem tohoto článku není uchýlit se k úhybnému manévru. Odborníci totiž mají jasno, stačí tedy jen zapátrat ve výsledcích renomovaných výzkumů.

1:0 PRO DIETU

Strava a fyzická aktivita plní v hubnutí rozdílné role. Závěr expertů je přesto jednoznačný – pro snížení tělesné hmotnosti je dieta efektivnější než sport. A existuje k tomu logické zdůvodnění. Můžete vykonávat denně několik hodin fyzické aktivity a doslova potit krev, ale to ještě neznamená, že vytvoříte kalorický deficit. Omezením příjmu kalorií, tedy prostřednictvím stravy se vám to podaří snadno, a dokonce i bez sportu. Tím samozřejmě netvrdíme, že hubnout bez pohybu je zdravé, vhodné a ideální. K tomu, abyste měli štíhlé, atraktivní křivky potřebujete obojí. Nicméně do hlavní role určitě obsaďte dietu, či chcete-li použít příjemnější termín – vhodně upravený stravovací režim.

NEMŮŽETE „PŘECVIČIT“ ŠPATNOU STRAVU

Konzumace vyššího počtu kalorií, než kolik za den spálíte, vám zabrání hubnout, i když budete hodně sportovat. Většina odborníků se shoduje, že za úspěchem v hubnutí stojí z 80 % strava a z 20 % fyzické aktivity.

Z toho byste měli vycházet, až budete plánovat svůj jídelníček i trénink. Pokud víte, že potřebujete dosáhnout denního kalorického deficitu 500 kcal, pak byste 80 % (400 kcal) měli ubrat ve stravě a 20 % (100 kcal) spálit pohybem. Z praktického hlediska je to i snáze realizovatelné. Nebylo by vůbec lehké každý den naplánovat fyzickou aktivitu, která vám umožní spálit 500 kcal. Z dlouhodobého pohledu byste riskovali přetrénování a s ním spojené zdravotní obtíže.

POHYB OVŠEM NEZATRACUJTE

Bylo by chybou domnívat se, že pohybové aktivity tím pádem ztrácí na významu. Plní celou řadu funkcí, které vám ani sebelepší jídelníček nezajistí:

  • Udržují stávající a budují novou svalovou hmotu, čímž zajišťují adekvátní fungování metabolismu a jeho dostatečnou rychlost.
  • Zvyšují celkový výdej energie nejenom během prováděné aktivity, ale mnohdy nějakou dobu po jejím ukončení (aerobní aktivity podle celé řady odborníků mohou urychlit metabolismus až na 72 hodin).
  • Tlumí pocit hladu, neboť snižují hladinu hormonů, které řídí apetit.
  • Snižují riziko rozvoje celé řady chorob, ať už jde o některá onkologická onemocnění, diabetes atd.
  • Posilují srdce a vůbec celý kardiovaskulární systém.
  • Mají velmi příznivý vliv na psychiku – jednak způsobený okamžitým vylučováním endorfinů během aktivity, čímž dojde ke zlepšení nálady, poklesu stresu atd., jednak jsou tu vlivy dlouhodobé, mezi něž patří zejména potlačení depresí a úzkostných stavů.

Každopádně je nutné si uvědomit, že hubnutí není one-man show. I když strava sehraje hlavní roli, potřebujete pohyb v roli vedlejší, abyste dosáhli optimálních výsledků, upevnili svoje zdraví a zlepšili celkovou kondici.

 

Zdroje:
https://diet.mayoclinic.org/us/?
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579698/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32397898/

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.