Statistika říká, že se s tzv. houserem (ústřelem, akutní bolestí zad) setkalo až 80 % z vás. Navštěvuje člověka prý dokonce častěji než nenáviděné migrény. Za malé procento potíží je zodpovědné konkrétní onemocnění páteře, zbytek je následkem vašich špatných životních návyků při práci i v osobním životě.

„Vzniká většinou po nesprávném pohybu, z přetížení při práci, při zvedání těžkých předmětů, po prochlazení či průvanu, kdy dojde k ochrannému stažení svalů, které zabrání dalšímu poškození segmentů páteře včetně nervových struktur," říká pro Svět homeopatie fyzioterapeutka a kinezioložka Eva Šafářová.

„Bolest se může přechodně projevovat i pálením, tahem, tlakem do dolní končetiny, což po odeznění akutního stavu vymizí. V horším případě může dojít k různě rozsáhlému poškození meziobratlové ploténky a tím k tlaku na kořenové nervy a k propagaci bolesti do dolní končetiny. Náprava takového stavu pak závisí na individuálních okolnostech,“ dodává.

Co dělat při akutním ústřelu v bederní páteři?

  • vyžaduje zejména teplo a klid,
  • pomoci mohou léky proti bolesti a pro uvolnění svalového napětí,
  • vyhýbejte se prudkým pohybům a nadměrné zátěži.

Základem, bez kterého to nepůjde, je suché teplo (např. elektrické podušky, gelové nebo rašelinové sáčky, termofory a podobně) a klid, to vše minimálně po dobu jednoho až tří týdnů radí web Vitalia. Nejpohodlnější bývá poloha na boku, kdy se postižený houserem stočí do klubíčka. Pokud bolest po několika týdnech neustupuje nebo se naopak zhoršuje, je nezbytné navštívit lékaře nebo fyzioterapeuta.

Jak lze akutní bolest řešit pomocí fyzioterapie? Svaly, které jsou v bolestivém stažení, fixují blokádu obratlů. Nejúčinnějším a nejrychlejším nástrojem pro uvolnění těchto křečí je použití rázové vlny. Ta zlepší prokrvení v dané oblasti, sníží svalové napětí a rychle uleví od bolesti.

Čemu se naopak vyhnout

Máte-li zkušenosti s houserem, jistě vám následující doporučení přijde poněkud úsměvné – postižený by se měl vyhnout prudkým pohybům. To je ve stavu, kdy je bolestivý a náročný jakýkoli pohyb, celkem jednoduché dodržovat.

Stejně tak by se neměl člověk postižený houserem v žádném případě snažit bolest jakkoli „rozhýbat“. Nepomůžete to, naopak by to mohlo ještě uškodit. Vyhýbat se prudkému pohybu a nadměrné zátěži je potřeba i několik dnů až týdnů poté, co bolesti poleví.

Cvičení je nejlepší prevence

Aby vaše páteř dobře fungovala, musí ji zpevňovat posílené zádové i břišní svaly. To je však ideální stav, který prožívají jen ti šťastnější (pilnější) z nás. Většina populace zažívá následující úskalí:

Špatné držení těla, sedavé zaměstnání, těžká práce, jednostranná zátěž, obezita, stres, „ofouknutí“ nebo nedostačená či naopak přílišná aktivita. Tyto faktory buď jednotlivě, nebo společně působí na naše nebohé svaly – a nás to bolí.

Zpravidla vznikají svalové dysbalance, svaly ochabují, zkracují se. Vy je ale namáháte dál, ať jsou silné nebo slabé, a tak můžete cítit permanentní zatuhlost a diskomfort. Jednou za čas, většinou když máte stresové období nebo prochladnete, se ale přižene „houser“. Namáhané a nedostatečně silné svaly se stáhnou a tlačí na nervy, trucují. Akutní stav vás omezuje v pohybu a záda skučí bolestí.

Zdroj: Svět homeopatie, Vitalia